12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

odhad-ceny-nehnutelnosti.png

14-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner15pobociek.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality.png

hypotekarne-poradenstvo-pri-kupe-nehnutelnosti-archeus-reality.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Ako ušetriť na daňovom priznaní ak prenajímate nehnuteľnosť

danove priznanie prenajom nehnutelnosti.jpg

24.02.2020 16:15 - Čítané 768x

Ak vlastníte nehnuteľnosť, ktorú chcete prenajímať, môžete to robiť so založeným živnostenským oprávnením alebo aj bez neho.

Ak živnosť na prenájom nemáte:

Je potrebné sa registrovať na daňovom úrade, s prideleným číslom DIČ môžete využívať reálne výdavky. Nehnuteľnosť môžete a nemusíte zaradiť do obchodného majetku. Príjmy z nájmu plynú nájomcovi na základe podmienok dohodnutých s nájomcom v nájomnej zmluve pričom sa k týmto príjmom radia aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo k nehnuteľnosti.

 

Ak živnosť na prenájom máte:

V prípade poskytovania iných služieb k nehnuteľnosti (napr. upratovacie služby) si už musí prenajímateľ vybaviť živnostenské oprávnenie. Má pridelené IČO aj DIČ. K reálnym výdavkom si môže uplatniť aj paušálne výdavky 60% zo všetkých svojich príjmov, ktoré vlani dosiahol.

 

Daňové priznanie a príjmy z prenájmu nehnuteľnosti:

Daňové priznanie musíte podať v prípade, ak ste vlani zarobili viac ako 1968,68€. Pri príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti môžete využiť oslobodenie do 500€ ročne + ďalšie položky. Do základu dane preto môžete uviesť iba príjem presahujúci túto sumu. Napríklad pri ročnom príjme z prenájmu 5600€ môžete do priznania uviesť sumu 5100€ (5600 – 500€).

Mali ste vlani len takéto pasívne príjmy? Nemôžete si znížiť základ dane odpočítaním nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, alebo na manželku, keďže ide o pasívny príjem. Tie je možné odpočítať len pri aktívnych príjmoch, napríklad zo závislej činnosti, z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti.

Spoluvlastníctvo s daňovými výhodami

V prípade bezpodielového spoluvlastníctva domu alebo bytu, ktorý prenajímate, je možné príjem z prenájmu rozdeliť v pomere 50:50, alebo inom. V rovnakom pomere sa delia aj výdavky. Obaja manželia si môžu svoju časť zárobku ponížiť o sumu 500€. Ak je nehnuteľnosť v podielovom vlastníctve viacerých vlastníkov, aj tí si musia priznať príjmy vo výške vlastníckeho podielu.

Výdavky

Výdavky, ktoré chce podnikateľ uplatniť v účtovníctve musia súvisieť s jeho podnikateľskou činnosťou. Ak nie sú opodstatnené vo vzťahu k podnikaniu, budú z účtovníctva vylúčené. Prichádza k spätnému zdaneniu alebo k udeleniu sankcií.

Kedy môžete odrátať 500€ zo základu dane pri prenájme nehnuteľnosti?

Ak daňovník v súvislosti podnikaním používa časť svojej nehnuteľnosti (rodinný dom, byt), ktorú nemá zaradenú v obchodnom majetku, do daňových výdavkov môže zahrnúť len časť výdavkov na prevádzku nehnuteľnosti, a to v pomere, v akom nehnuteľnosť používal na podnikanie. Tento spôsob však zákon o dani z príjmov neurčuje, je na každom podnikateľovi, akým spôsobom to preukáže.

Preddavky treba platiť vtedy, ak daň z príjmov za vlaňajšok presiahne u daňovníka 2 500 eur. Vhodné je v takomto prípade mať prenajímanú nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, pričom príjem z nej si môžu rozdeliť v pomere, ktorý je pre nich najvýhodnejší. Takto si môžu vzájomne legálne optimalizovať svoju daňovú povinnosť a vyhnúť sa tak plateniu preddavkov.

 

Príklad č. 1: Dôchodca v roku 2019 prenajímal byt, pričom nájomca mu uhradil celkom 2 000 eur. Iné zdaniteľné príjmy dôchodca nemal.

Riešenie: Môže si uplatniť oslobodenie od dane v sume 500 eur (2 000 - 500), teda po odpočítaní mu zostane na zdanenie suma 1 500 eur. Nakoľko však nemal žiadne iné zdaniteľné príjmy, nemá za rok 2019 povinnosť podať daňové priznanie, lebo nepresiahol sumu 1 968,68 eura (hranicu pre povinnosť podať daňové priznanie).

 

Príklad č. 2: Zamestnanec mal vlani príjem zo závislej činnosti 5000 eur, aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa paragrafu 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov 1 550 eur.

Riešenie: Môže si uplatniť oslobodenie od dane v sume 500 eur (1 550 - 500), teda po jej odpočítaní zdaniteľný príjem z prenájmu predstavuje sumu 1 050 eur. Nakoľko úhrn jeho zdaniteľných príjmov presiahne sumu 1 968,68 eura (teda 5 000 eur zo závislej činnosti + 1 050 eur z prenájmu), musí podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2019.

 

Zdroj: etrend.sk, financnasprava.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.