12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

realitna-kancelaria-roka-archeus-reality-narks.png

13-rokov-na-slovensku-archeus.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Bitcoinová horúčka zasiahla realitný trh na Floride

bitcoin kupa nehnutelnosti.jpg

06.02.2018 10:30 - Čítané 401x

Virtuálna mena sa dostala aj do realít. Kto pred rokom investoval, si teraz môže dovoliť kúpiť aj vilu na pláži.

Horúčka okolo virtuálnej meny bitcoin, ktorej kurz v posledných mesiacoch vyletel nahor, zasiahla trh s nehnuteľnosťami v Spojených štátoch, obzvlášť na Floride. Zahraničným investorom umožňujú platby v bitcoinoch vyhnúť sa kontrolám prevodu mien vo svojich krajinách aj ekonomickým sankciám. Na pranie špinavých peňazí však nákup domu na Floride za bitcoiny nie je ideálny, píše agentúra AFP.

Na konci roku 2017 sa podľa realitnej spoločnosti Redin predalo na americkom území za bitcoiny 75 nehnuteľností – prevažne na juhu Floridy a v Kalifornii. „Prijímame platby v bitcoinoch“ - toto spresnenie sa čím ďalej tým častejšie objavuje v texte inzerátov na predaj bytov v Miami a okolí.

Jeden predávajúci šiel dokonca ešte ďalej a za svoj byt ponúkaný za 500-tisíc dolárov požaduje platbu iba v tejto kryptomene.

A to napriek jej extrémnej kolísavosti. Rok 2017 začala kurzom zhruba 1:1000 dolárov (952 eur) a na jeho konci sa vďaka horúčke pred vianočnými sviatkami kurz dotkol hranice 20-tisíc dolárov (takmer 16 700 eur) za jeden bitcoin.

 

Realitní makléri kryptomenám neveria

Dnes sa obchoduje pod 11-tisíc dolármi. Jeho využitie pri realitných transakciách je iba na začiatku a zástupcovia sektoru sú k nemu pre silnú nestabilitu skeptickí. „Dosť by ma prekvapilo, ak by sme tu za rok napočítali stovky obchodov v bitcoinoch,“ hovorí Jay Parker, šéf floridskej pobočky realitnej kancelárie Douglas Elliman.

Takýto druh transakcií však môže byť cestou, ako investovať v Spojených štátoch pre tých, ktorí tak nemôžu urobiť klasickým spôsobom, zdôrazňuje ekonóm špecializovaný na bitcoin z univerzity Barry na Floride Charles Evans.

Realitný trh „zdá sa ťahajú medzinárodní investori, ktorí obchádzajú neefektívnu domácu bankovú a peňažnú kontrolu a fanúšikovia virtuálnych mien v Spojených štátoch,“ podotýka Ch. Evans.

Keď vlády obmedzujú výšku transferov, umožňuje bitcoin ľuďom tieto reštrikcie obísť, vysvetľuje ekonóm. Cudzinci hrali na trhu s nehnuteľnosťami na juhu Floridy dôležitú úlohu ešte pred rozkvetom kryptomien. Zhruba polovica kupujúcich je pôvodom z Latinskej Ameriky. Za posledných päť rokov prichádzali podľa Národnej asociácie realitných kancelárií predovšetkým z Venezuely, nasledovanej Brazíliou a Argentínou.

kupa-nehnutelnosti-za-bitcoiny.jpg

Podľa aktuálneho kurzu bitcoinu by ste za túto nehnuteľnosť zaplatili cca 522 bitcoinov (začiatkom roka 2017 by ste ich kúpili za 522 000$, ak by ste nakúpili bitcoiny v roku 2010, stáli by vás necelých 204$)

 

Dobré na obchádzanie sankcií

Virtuálne devízy ponúkajú niektorým cudzincom ešte ďalšiu výhodu: obchádzanie ekonomických sankcií uvalených Washingtonom. Ch. Evans cituje príklad Venezuely, ktorá podlieha prísnej kontrole výmenného kurzu a v roku 2017 pocítila infláciu 2 616 percent. Takmer všetci členovia chavezovskej vlády prezidenta Nicolása Madura sú na sankčnom zozname USA.

Ch. Evans navyše zdôrazňuje, že bitcoin veľmi zaujíma Iráncov, ktorí sú dvojnásobne zasiahnutí reštrikciami v Iráne a medzinárodnými sankciami.

 

Že pranie špinavých peňazí je odrazovým mostíkom pre floridský trh s nehnuteľnosťami je verejným tajomstvom. Bitcoin však pre to nie je ideálny. „Nie je to dobrý prostriedok na pranie špinavých peňazí vo veľkom, pretože všetky bitcoinové transakcie sú zaznamenané vo verejnom registri, takzvanom blockchaine,“ upozorňuje Ch. Evans.

 

Bitcoin zanecháva stopy

Tento register „zanecháva spústu digitálnych stôp, takže štát a federálna vláda majú všetky prostriedky, ako si na vás dostúpiť,“ varoval v nedávnom rozhovore pre spravodajský server Politico bývalý floridský poslanec José Félix Díaz. Sám stojí za vlani prijatým zákonom, ktorý zaniesol kryptomeny do floridskej legislatívy proti praniu špinavých peňazí.

Rovnako varuje pred platením bitcoinom aj J. Parker. „Majitelia nehnuteľností sa vždy dajú vysledovať,“ upozorňuje. Zároveň predpovedá, že móda transakcií vo virtuálnej mene bude pominuteľná rovnako ako je nestabilný ich kurz.

„Ide o reklamu. Riziko nie je veľké. Jedine, pokiaľ by sa tá mena zrútila skôr, než sa jej zbavíte,“ zdôrazňuje. „Myslím si, že ľudia, ktorí používajú bitcoin, aby sa pokúsili predať nehnuteľnosť, to robia v domnienke, že o nich (noviny) budú písať a ponúknu im lepšie miesto na inzerát.

 

Text článku pochádza z webu reality.etrend.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.