12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

odhad-ceny-nehnutelnosti.png

14-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner15pobociek.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality.png

hypotekarne-poradenstvo-pri-kupe-nehnutelnosti-archeus-reality.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Daň z nehnuteľnosti 2020 – všetko o podaní daňového priznania

kedy sa podava danove priznanie k nehnutelnosti.jpg

16.01.2020 16:41 - Čítané 1115x

Koniec januára je obdobie, ktoré pridáva povinnosti všetkým, ktorí kupovali, predávali či darovali nehnuteľnosti. Podáva sa totiž priznanie k dani z nehnuteľnosti.

Daň z nehnuteľnosti vyrubuje mesto/obec každému vlastníkovi, správcovi, nájomcovi či inému užívateľovi nehnuteľnosti – túto daň si nevypočítava vlastník sám. Daň z nehnuteľnosti sa týka stavieb, pozemkov aj nebytových priestorov. Platí sa najneskôr do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktoré vám doručí obec/mesto.

Ak už nie ste vlastníkom nehnuteľnosti, t.j. vaše vlastníctvo je vymazané na príslušnom katastri, daň z nehnuteľnosti sa vás netýka.

 

Kedy podávam daňové priznanie?

Priznanie k dani z nehnuteľnosti je potrebné podať do 31. Januára 2020. Podávajú ho fyzické osoby alebo firmy vtedy, ak sa v minulom roku zmenilo niečo vo vlastníctve ich nehnuteľnosti. Táto zmena sa môže týkať kúpy, predaja, darovania získania nehnuteľnosti darom. Zároveň sa zaplatená daň platí rok dopredu, čo znamená, že daň platená v roku 2020 sa týka tiež kalendárneho roku 2020.

! v prípade zdedenia nehnuteľnosti je potrebné daňové priznanie podať do 30 dní od právoplatného rozhodnutia o dedičstve

! pri vydražení nehnuteľností tiež platí, že daňové priznanie podávate do 30 dní od rozhodnutia o dedičstve

Pri zmenách vo vlastníctve nehnuteľnosti podávate namiesto kompletného daňového priznania iba čiastkové daňové priznanie. Ak daňové priznanie nepodáte, hrozí vám pokuta až do 3000€. Daňové priznanie podávate príslušnému mestu/obci, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Znamená to, že táto daň sa neviaže k miestu vášho trvalého pobytu. Výška dane je tak vyrubená konkrétnym mestom/obcou.

 

Užitočné informácie:

  • Pri vlastníctve manželov priznanie podáva iba jeden z nich.
  • Ak v rámci jedného roka nehnuteľnosť kúpite a do 1. Januára ju stihnete aj predať, daňové priznanie nepodávate, keďže k rozhodujúcemu dátumu nehnuteľnosť už nevlastníte.
  • Pri spoluvlastníckych podieloch na nehnuteľnosti podáva priznanie buď každý podľa výšky svojho podielu alebo podáva jeden spoluvlastník s prenesenou povinnosťou
  • Daňové priznanie podávate pri konkrétnej nehnuteľnosti vždy len raz. Pri zmenách vo vlastníctve použite čiastkové priznanie, pri opravách alebo dodatkoch využité opravné a dodatočné priznanie
  • Starší alebo zdravotne postihnuté občania môžu dostať z dane úľavu a to buď automaticky od mesta/obce na základe splnených stanovených podmienok, alebo si úľavu uplatnia prílohou k daňovému (čiastkovému) priznaniu
  • V roku 2020 mestá dvíhali dane z nehnuteľnosti

 

Ako podať daňové priznanie:

Písomne vyplnením tlačiva (na stiahnutie na stránkach mesta alebo na portáli slovensko.sk)

Elektronicky (! nie je možné v menších obciach), ak vlastníte občiansky preukaz s čipom.

K priznaniu je potrebné priložiť fotokópiu príslušnej úradnej listiny, osvedčujúcej právny stav vlastníctva daňovníka, napr. rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, právoplatné stavebné povolenie, právoplatné kolaudačné rozhodnutie, právoplatné rozhodnutie o dedičskom konaní a pod.

 

Prehľad sadzieb dane z nehnuteľností v krajských mestách

 

Zdroje: www.presov.sk, dennikn.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.