12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

sutaz-komentovane-3d-prehliadky.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

odhad-ceny-nehnutelnosti.png

15-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality.png

hypotekarne-poradenstvo-pri-kupe-nehnutelnosti-archeus-reality.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Daň z nehnuteľnosti 2021

dan z nehnutelnosti 2021.jpg

19.01.2021 10:25 - Čítané 519x

31. január je každoročne posledný termín na podanie priznania k dani z nehnuteľnosti. Tento rok máte na podanie o deň viac. Pretože vychádza koniec januára na nedeľu, termín podania priznania k dani z nehnuteľnosti sa tento rok posúva na 1. februára 2021.

Mám vôbec podávať daňové priznanie?

Aby ste zistili, či sa vás daňové priznanie (hoci aj čiastkové) tento rok týka, je to jednoduché. Ak sa od 2.1. 2020 do 1.1. 2021 vrátane na vašom vlastníctve vlastníctva nič nezmenilo, podávať priznanie NEMUSÍTE. Čakáte na vyrubenie dane od obce/mesta, ktoré vám príde poštou. Vo všeobecnosti sa vás daň z nehnuteľnosti týka, ak ste vlastníkom, v osobitých prípadoch správcom, nájomcom či iným užívateľom nehnuteľnosti (domu, bytu, pozemku) a ste zapísaní na liste vlastníctva k tejto nehnuteľnosti.

Daň z nehnuteľnosti je typom miestnej dane – platíte ju obci alebo mestu, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Toto miesto sa môže líšiť od miesta vášho trvalého pobytu (typicky v prípade rekreačných nehnuteľností). Rovnakej obci/mestu podávate aj daňové priznanie.

 

Kedy a ako podať daňové priznanie?

Ak ste v období od 2.1.2020 do 1.1.2021 kúpili nehnuteľnosť, podávate obci daňové priznanie, v ktorom oznamujete vznik vašej daňovej povinnosti. V priznaní nevypočítavate výšku dane, tú vám vypočíta obec. Vašou úlohou je správne vyplniť požadované položky o vlastníkoch aj nehnuteľnosti (podľa listu vlastníctva).

Ak ste v období od 2.1.2020 do 1.1.2021 predali nehnuteľnosť, podávate obci čiastkové daňové priznanie, v ktorom oznamujete zánik vašej daňovej povinnosti. Tlačovo je rovnaké ako v prípade vyššie, označíte však položku čiastkové daňové priznanie. Čiastkové daňové priznanie podávate aj v prípade, ak sa minulý rok niečo na nehnuteľnosti zmenilo (napríklad výmera pozemku). Ak ste podali chybné daňové priznanie, máte možnosť podať opravné alebo dodatočné priznanie, zaškrtnutím príslušnej položky vo formulári.

ciastkove-danove-priznanie-k-nehnutelnosti.jpg

 

K daňovému priznaniu pripojte prílohy dokazujúce váš vlastnícky vzťah alebo zmeny na ňom /kópiu rozhodnutia o povolení vkladu vlastníckeho práva, rozhodnutie o dedičstve, ...)

Daňové priznanie môžete podať osobne, poštou alebo elektronicky. Pre elektronické podanie daňového priznania budete potrebovať občiansky preukaz s čipom, aktivovaný elektronický podpis a prístup k schránke na slovensko.sk. Kým sa rozhodnete podať priznanie elektronicky, skontrolujte si, či túto možnosť príslušná obec/mesto podporuje.

Po obdržaní výmery dane od obce/mesta je splatnosť zvyčajne 15 kalendárnych dní odo dňa nadobudnutia rozhodnutia. Ak to správca dane určí, možno splácať daň aj v splátkach (zvyčajne nad výšku 33 000€).

 

Tlačivo k daniam si môžete stiahnuť TU

 

Viac o dani z nehnuteľnosti nájdete § 4 až § 18 zákona 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.

 

Zdroj: podnikajte.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.