12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

12-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner3.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Ekologické domy na Slovensku

archeus reality ekologicke domy 1.jpg

05.06.2017 16:03 - Čítané 499x

Stavba ekologického domu - trend alebo nevyhnutná budúcnosť?

Len málokomu unikol trend posledných rokov, ktorý do popredia vracia zvýšené povedomie o prírode a vplyve ľudskej činnosti na životné prostredie. Snažíme sa produkovať menej odpadu, zdravšie jesť, ale aj „zdravšie“ bývať.  Viete, čo všetko zahŕňa pojem ekologický dom, aké sú jeho náklady či kde na Slovensku môžete takýto dom kúpiť alebo si nechať postaviť?

Bývať v „zelenom“ dome v prvom rade predstavuje šetrné hospodárenie s energiami a pri ich výrobe čo najviac využívať prírodné obnoviteľné zdroje. Medzi takéto zdroje patrí voda a slnečná energia. Celosvetovo populárne sú slnečné kolektory na strechách, ktoré na produkciu tepla využíva aj nemálo slovenských domácností. Napriek tomu, že počet slnečných dní na slovenskom území každoročne stúpa, solárne panely na strechách domov Slováci využívajú skôr ako doplnok na ohrev vody, ktorý im znižuje náklady. Výrobcovia udávajú 40-70% úsporu nákladov na ohrev vody, v závislosti od výšky investície. Najlacnejšie solárne kolektory pritom možno kúpiť už za pár stoviek eur za kus a s minimálnou zárukou 10 rokov.

archeus-reality-ekologicke-domy.jpg

K ekologickému domu patrí aj „zelená elektrina“. Zatiaľ čo slnečné kolektory premieňajú energiu na teplo, fotovoltické panely na strechách dokážu vyprodukovať elektrinu. Ak si predstavíte, na čo všetko využívate elektrinu, zistíte, že fungovať výlučne na fotovoltických paneloch by bolo minimálne veľmi drahé a určite aj nepraktické, ak by výkon panelov nestačil. V praxi sa preto využívajú rôzne kombinácie fotovoltických panelov s pripojením k verejnej elektrickej sieti alebo k záložným batériám.

Atraktivita zelenej energie na Slovensku stúpa a nie je to len výsledkom zmeny zmýšľania, ale v prvom rade aj vďaka klesajúcim cenám za takéto riešenia a možnosť získania dotácie z Európskej únie. Získať dotáciu na zelenú energiu možno viackrát ročne. Pozrite si tabuľku zostávajúcich termínov do konca roka 2017:

tabulka-dotacii.jpg

S akými výškami dotácií možno počítať? Pri slnečných kolektoroch možno rátať s maximálnou finančnou podporou 1750€, pri slabších fotovoltických paneloch s bonusom na batériu možno získať podporu až 2000€.

V ekologickom dome by prakticky nemal vznikať žiaden odpad alebo len minimálne. Znamená to efektívne využívať použitú vodu alebo aj zvyšky potravy. K ekologickému bývaniu rozhodne patrí kompostovanie a vlastné pestovanie. Pri kompostovaní sa zvyšky potravy premenia na výživu pre vypestovanie nových. Samozrejme, kompostovať nemožno všetko, preto si poriadny ekologický dom žiada aj ekologických obyvateľov, ktorí sympatizujú s veľkým podielom rastlinnej stravy.

Ako efektívne využiť použitú vodu? Najjednoduchšie je takúto vodu zužitkovať pri splachovaní a predísť tak nezmyselnému využívaniu pitnej vody práve na tento účel. Aj napriek napojeniu domu na verejnú  kanalizáciu je stále možnosť využiť rôzne riešenia vlastných čističiek vody.

Postavenie ekodomu

Bývať ekologicky možno aj vtedy, ak za každú cenu nevyužívate všetku zelenú energiu, ktorú len môžete. Mnohokrát stačí energie využívať len menej. Vybudovanie nízkoenergetických alebo pasívnych domov je populárne práve pre šetrenie nákladov. Prvým krokom je výber vhodného pozemku. Dôležitá je orientácia miestností na správne svetové strany, aby dom zbytočne neprichádzal o slnečné žiarenie. Práve pre tieto stavby sa oplatí investovať do solárnych kolektorov. Samozrejmosťou je poriadne zateplenie a rekuperačný systém. Vhodným materiálom na výstavbu domu prijateľného pre životné prostredie je namiesto tehál drevo s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami a nenásilným dizajnom korešpondujúcim s prírodou.

Aby dom čo najlepšie využíval slnečnú energiu a to aj bez „otapetovania“ kolektormi, dôležitý je jeho tvar. Slnko najlepšie dopadá na pomerne jednoduché tvary bez zbytočných okrasných výčnelkov. Práve preto je dizajn ekologických domov pomerne jednoduchý a niekomu môže pripadať až nudný. 

Bývať v ekodome s využitím solárnej energie možno prakticky na celom Slovensku. No predsa len majú viac výhod obyvatelia južného Slovenska, na ktoré pripadá u nás ročne najviac slnečných dní v roku.

solargis-slovakia-ghi-solar-resource-map-sk.png

 

Ekologický dom sa snaží využívať akúsi neprerušenú slučku v duchu známeho zredukovať, znovu využiť, recyklovať (pozn. anglicky REDUCE, REUSE, RECYCLE), ktorá by zahŕňala neustále konzumovanie energií získaných z prírodných zdrojov a následne návrat prebytkov späť. To všetko čo najšetrnejšie k životnému prostrediu. Výhodou eko domov nie sú len nižšie náklady, ale aj atraktívny dizajn a vyššia hodnota nehnuteľnosti ako takej, ktorú môže dom dosiahnuť s platným energetickým certifikátom. Budúcnosť patrí zelenej energii, záujem o takéto domy u nás stále rastie, a práve preto bude má investícia do ekologických domov zmysel už dnes.

 

Zdroj: solarneslovensko.sk, setri.sk, ekodomy.sk  

 

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.