12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

realitna-kancelaria-roka-archeus-reality-narks.png

12-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner12pobociek.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Koľko platov potrebujeme ušetriť na kúpu 3-izbového bytu?

kolko platov treba na kupu bytu.jpg

01.03.2018 14:51 - Čítané 565x

Slováci aj napriek rekordne vysokým cenám nehnuteľností naďalej preferujú kúpu pred nájmom. Napriek tomu potrebujeme šetriť na priemerný 3-izbový byt s rozlohou 65 m2 niekoľko rokov.

Priemerne zarábajúci Slovák musí na takýto byt ušetriť až 95 celých mesačných platov, čo činí 8 rokov! Z priemernej mesačnej mzdy si Slovák nemôže dovoliť kúpiť ani celý meter štvorcový (kúpi priemerne 0,62 m2). Aj keď 8-ročné šetrenie neznie tak zle, je potrebné prihliadať aj na to, že je nereálne ušetriť celú výšku platu kvôli pravidelným mesačným výdavkom. Napriek tomu sú na tom Slováci v porovnaní so zvyškom Európy lepšie, čo sa týka vlastnenia nehnuteľnosti. Avšak aby bývali vo vlastnom, musia sa zadĺžiť. Pracovníci ČSOB uviedli, že priemerná úroková sadzba pri úveroch na bývanie klesla na Slovensku od roku 2016 z 2,56 % na 1,76 %. Drží sa tak pod priemerom eurozóny (1,84 %).

 

Najdostupnejšie byty dlhodobo zostávajú v nitrianskom regióne. Tu si vďaka nižším cenám nehnuteľnosti v prepočte na m2 a pomerne vysokým platom môže priemerný obyvateľ kúpiť z jedného platu až 1,17 m2 (na kúpu bytu mu tak postačuje „len“ 56 mesačných platov). Nad 1 m2 si môžu z platu kúpiť ešte obyvatelia trenčianskeho kraja (1,15 m2).

 

Neprekvapivo, najmenej dostupné bývanie nájdeme v Bratislave. Napriek najvyšším platom sú tu ceny nehnuteľnosti astronomické (približne  2-násobné ako vo zvyšku západného Slovenska a 3-násobné ako na východe Slovenska). Bratislavčan si tak na 3-izbový byt musí odložiť 107 mesačných platov. V Bratislave ťahajú cenu bytov najmä narastajúce novostavby developerských projektov, o ktoré býva čoraz väčší záujem spolu s narastajúcim počtom kupujúcich mileniálov.

Predpokladá sa naďalej zvýšený záujem o bývanie v mestách. A s klesajúcim množstvom stavebných pozemkom bude cena nehnuteľností len rásť.

 

Zdroje: reality.etrend.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.