12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

realitna-kancelaria-roka-archeus-reality-narks.png

13-rokov-na-slovensku-archeus-banner14pobociek.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Košice či Prešov. Ľudia sú teraz ochotní za byty priplatiť

byty kosice a presov.jpg

30.04.2018 14:11 - Čítané 515x

Ceny bytov stúpli za posledné roky o 40 až 60 percent.

VÝCHOD. Kým v Bratislave sa sumy za byty stabilizujú, v oboch krajských mestách na východnom Slovensku podľa odborníkov ešte stúpajú. Viac platíme za menšie byty.

 

Rastislav Štalmach zo siete realitných kancelárií ARCHEUS hovorí, že sumy za nehnuteľnosti rastú aj naďalej, ale je to rozdielne v Prešove a v Košiciach.

"V Košiciach sa ceny menili len veľmi málo za posledné mesiace. V Prešove ešte stúpajú. Záujem je predovšetkým o jedno- a dvojizbové staršie byty."

 

Lucia Talianová, spolumajiteľka spoločnosti Impulzreal a zároveň členka predsedníctva Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) hodnotí, že v porovnaní s Bratislavou, kde sa ceny takzvaných secondhandových nehnuteľností - bytov postupne stabilizujú, v Košiciach a v Prešove aj prvý kvartál roka 2018 stúpali v priemere o 4 percentá.

"Ceny rastú kontinuálne u všetkých starších bytov, to znamená 1, 2, 3, 4-izbových. Samozrejme, najväčší záujem je o kompletne zrekonštruované nehnuteľnosti."

Meškanie za Bratislavou

Podľa viacročného porovnania úrovne cien bytov stúpli ceny za posledných 8 rokov v Košiciach priemerne až o 50 – 60 percent, v Prešove približne o 43 percent. Vyplýva to zo štatistík NARKS.

 

Zuzana Jakabíková z NARKS-u poukazuje, že v medziročnom porovnaní cien bytov zaznamenal výraznejší nárast najmä okres Košice III.

"Celkovo ceny bytov medziročne stúpli okrem viacizbových bytov, kde sme zaznamenali pokles, ktoré však predstavujú menej početný segment bytov na trhu. Zásluhu na náraste ceny v Košiciach majú najmä byty z nových projektov, ktoré sa začali stavať a postupne dokončujú s určitým časovým oneskorením od nástupu developmentu a developerských aktivít v Bratislave," argumentuje Jakabíková.

 

Medziročne najviac stúpli ceny v metropole východu pri garsónkach. Kým vlani v marci podľa štatistík NARKS-u stál meter štvorcový 1 300 eur, tento rok v rovnakom mesiaci to bolo už 1 520 eur.

Tatry dvíhajú ceny

Medziročné porovnanie v Prešovskom kraji ukázalo mierny pokles cien pri 3- a 4-izbových bytoch.

"Rast zaznamenali najmä 1-izbové byty. Celkový priemer ceny ovplyvňujú najmä ceny v okrese Poprad vzhľadom na lukratívnu oblasť Vysokých Tatier, ktorá do tohto okresu spadá. Tento vplyv možno pozorovať práve pri 1-izbových bytoch, medzi ktoré môžeme zaradiť aj byty apartmánového typu určené skôr na rekreáciu, a nie na trvalé bývanie," vymenúva Jakabíková.

 

Štatistiky NARKS-u ukazujú, že kým vlani v marci ste za štvorák jednoizbového bytu zaplatili 883 eur, tento marec to bolo už 1 050 eur.

 

Dopĺňa, že cenu smerom nahor môže tlačiť menšia ponuka starších bytov na trhu a stále prítomný dopyt po vlastnom bývaní v meste.

Východniarov cena až tak neodrádza

Za rastom cien sú podľa Talianovej možnosti klientov kúpiť už zrekonštruovaný byt v cene hypotéky.

 

Vysvetľuje, že priemerne totiž banky poskytujú klientom 80 percent z hodnoty znaleckého posudku, to teda pre klienta znamená, že pri kúpe musí mať 20 percent vlastných zdrojov. Ak ich nemá, musí dofinancovať kúpnu cenu inou formou a to stavebným sporením či spotrebným úverom.

 

Iná situácia je pri novostavbách, tie sa zvyčajne predávajú ešte v čase, keď zďaleka nie sú pripravené na bývanie. "V dokončených novostavbách sa objavujú ponuky na predaj pomerne zriedka. Novostavby vo fáze projektu sú na 80 percent vypredané," konštatuje Talianová.

 

Ani fakt, že zaplatia viac, neodrádza východniarov od snahy kúpiť si vlastnú nehnuteľnosť. Rastislav Štalmach hodnotí, že kupujúci vyššie ceny akceptujú a to vzhľadom na výhodné úrokové sadzby a taktiež vzhľadom na chystajúce sa sprísňovanie podmienok pri získaní úveru už od júla.

 

"V Prešove je väčší nedostatok nových bytov, keďže sú rozostavané iba dva developerské projekty. To je ďalší dôvod, prečo ceny ešte mierne stúpajú. V Košiciach je developerských projektov niekoľkonásobne viac a preto sa ceny už pomerne stabilizovali."

Dopyt je teraz vysoký

Nachádzame sa v období, keď dopyt výrazne prevažuje nad ponukou, poukazuje Talianová na súčasnú prax.

 

"Dôvodom sú ešte stále výhodné možnosti financovania nehnuteľnosti hypotekárnym úverom. Napriek sprísneným podmienkam ich získania. Vyšší záujem je rovnako z dôvodu zavedenia 8-ročnej príjmovej hranice pre získanie hypotéky v lete 2018, keď sa mnohým klientom výrazne obmedzí možnosť hypotéku získať."

 

Podľa Talianovej je vysoko pravdepodobné, že sa dopyt klientov zníži kvôli prísnejším podmienkam pri poskytovaní hypotekárnych úverov.

"Čo sa, samozrejme, prejaví neskôr aj v cenách secondhandových bytov. Majiteľom, ktorí nie sú nútení byt rýchlo predať, bude však trvať dlhší čas, kým sa so situáciou zmieria. Ide hlavne o byty v pôvodných stavoch. S veľkou pravdepodobnosťou bude vyšší záujem o zrekonštruované nehnuteľnosti."

Top lokality

V Košiciach i v Prešove existujú lokality, v ktorých je o nehnuteľnosti väčší záujem. Talianová poukazuje, že pri správne nastavenej ponuke na predaj sa predá takmer všetko. Takmer vždy o tom podľa nej rozhoduje pomer cena a výkon (lokalita, výmera, stav).

 

"Najväčší záujem v Košiciach je o centrum, respektíve časti sústredené okolo centra mesta, to znamená Sever, Terasa, Juh. Klienti sú ochotní za bývanie v týchto častiach priplatiť. Aj v Košiciach, aj v Prešove sa predá takmer všetko, čo má vzhľadom k stavu nehnuteľnosti aspoň trochu primeranú cenu."

 

Štalmach menuje ako najatraktívnejšie košické lokality Staré Mesto a Terasu. V Prešove je to zase širšie centrum, Sídlisko II a Sídlisko III. "Vzhľadom na nedostatok bytov sú ochotní kupujúci robiť kompromisy, ak ide o pekný byt a dobrú cenu," dodáva.

 

Zdroj: kosice.korzar.sme.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.