12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

12-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner3.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Mladé páry zaskočila správa o zrušení lacných hypoték, VÚB už núka riešenie

SME - hypoteky.jpg

21.09.2017 09:25 - Čítané 298x

Od januára mladí ľudia nedostanú nižšiu splátku, zľavu si budú môcť vybaviť inak.

BRATISLAVA. V posledných týždňoch sa na banky obracia čoraz viac mladých ľudí, ktorých zaskočila správa, že od januára už nezískajú zvýhodnenú hypotéku ako doteraz.

Bánk sa pýtajú, kto a prečo tieto zmeny vymyslel a či im nič nehrozí, ak si lacnejší úver vezmú ešte do konca roka. Niektoré sa z tohto chaosu snažia aj vyťažiť.

Daňový bonus

„K najčastejším otázkam patrí, dokedy ešte platia staré podmienky hypoték pre mladých,“ vraví napríklad hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. „Taktiež by chceli vedieť, ako to bude v praxi fungovať,“ dodáva.

„Áno, o nové pravidlá sa zaujímajú. Návrh však ešte nie je schválený,“ uvádza aj hovorkyňa VÚB Alena Walterová bez ďalších podrobností.

 

Ministerstvo financií chce od budúceho roka kompletne zmeniť fungovanie hypoték pre mladých, návrh je v parlamente už v druhom čítaní, teda pred schválením.

Banky už klientom z bežnej úrokovej sadzby neodpočítajú tri percentuálne body a neznížia im pravidelnú mesačnú splátku, ako to fungovalo roky.

 

Mladí ľudia si na získanie zľavy budú musieť uplatniť daňový bonus. Oproti pôvodnému systému však môžu stratiť stovky až tisícky eur počas piatich rokov splácania. Závisieť to bude od konkrétnej banky.

 

Pretože návrh ešte nie je schválený a záujem ľudí o tieto hypotéky je vysoký, VÚB banka sa to už snaží využiť. Do konca roka ponúka ľuďom, ktorí splnia podmienky na hypotéku pre mladých, jednorazový bonus 200 eur.

 

„Nedá sa vylúčiť, že aj ostatné banky si podobným spôsobom budú chcieť nalákať nových klientov do účinnosti nových pravidiel. Podobného scenára sme boli svedkami, aj keď sa spustila vlna refinancovania,“ komentuje Maroš Ovčarik z Finančného kompasu.

zrusenie-lacnych-hypotek-sme.jpg

Nové papierovačky

Daňový bonus sa má rátať z maximálnej sumy 50-tisíc eur. Má byť vo výške polovice zaplatených úrokov z hypotéky, najviac 400 eur ročne a má byť ohraničený na päť rokov.

 

Uplatňovať si ho majú ľudia od 18 do 35 rokov, ktorých príjem nepresiahne 1,3-násobok priemernej mzdy za predchádzajúci rok. Od októbra je to 1227,20 eura pre jedného človeka a 2544,40 eura pre dvojicu, táto hranica sa však mení niekoľkokrát ročne.

 

Daňový bonus si však bude môcť uplatniť len jeden z dvojice a úsporu nepocíti hneď, ale až po roku. Ak by si vzal hypotéku v budúcom roku, daňový bonus si v rámci priznania môže uplatniť až v marci 2019.

 

Klientov zároveň čakajú papierovačky, pretože si každý rok budú musieť od banky pýtať potvrdenie o zaplatených úrokoch, ktoré budú predkladať finančnej správe.

Tatra banka, ČSOB a Poštová banka avizujú, že toto potvrdenie budú dávať zadarmo. Zvyšné banky sa zatiaľ vyjadriť nevedeli.

 

Tento článok pochádza z webu ekonomika.sme.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.