12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

12-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner3.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Obľuba druhého bývania na Slovensku rastie. Záujem je hlavne o Tatry

ARCHEUS reality chata clanok.jpg

13.06.2017 10:00 - Čítané 358x

Popularita chát, chalúp a podobných rekreačných nehnuteľností na Slovensku rastie.

Na Slovensku opäť rastie popularita chát, rekreačných a dovolenkových nehnuteľností, v realitnom biznise nazývaných druhé bývanie. Záujemcovia ich kupujú do priameho vlastníctva, vo forme podielov v rezorte či ako zdieľané nehnuteľnosti. Typickými kupujúcimi sú mladé rodiny s deťmi s vyriešeným prvým bývaním a staršie páry, hľadajúce náplň voľného času. Informuje o tom portál nehnutelnosti.sk.

 

Najatraktívnejšími lokalitami sú podľa jeho informácií Vysoké a Nízke Tatry a ich lyžiarske centrá, Záhorie, Malé Karpaty, myjavské kopanice, Orava alebo Slovenský raj. "Smeruje sem najviac investícií v oblasti turistického ruchu, najdrahšie apartmány, chaty, viladomy a zruby nájdeme práve tu. V lokalitách ako Bešeňová, Štrbské pleso, Donovaly či Demänovská dolina boli realizované aj apartmány na investovanie so správou a manažmentom ubytovania," uvádza portál.

Široké rozpätie cien

Podľa jeho analytika Martina Lazíka priemerná cena rekreačných nehnuteľností neexistuje. "Na Slovensku je tento segment reprezentovaný najmä chatami, chalupami i vidieckymi domami. Ceny sa porovnávajú veľmi ťažko, pretože pri bytoch sú ukazovateľom napríklad štvorcové metre, pri chalupe rozloha nezohráva podstatnú úlohu," objasnil Lazík, ktorý dodal, že je možné vidieť len absolútnu cenu, ovplyvnenú lokalitou, štandardom a vybavením.

V luxusnom segmente môžu ceny novostavieb rekreačných domov atakovať pol milióna eur. Naopak, ceny starších chát a chalúp na samotách s horšou dostupnosťou mimo hlavných turistických centier sa pohybujú okolo 6000 - 7000 eur.

Malá zmena

"Ceny rekreačných nehnuteľností sa nemenia tak dramaticky ako ceny bytov či domov. Z dlhodobého hľadiska môžeme pozorovať mierny rast cien. Vzhľadom na rôznorodú štruktúru ponuky môžeme tento segment označiť skôr za dlhodobo stabilný," hovorí Lazík.

Cenu rekreačných nehnuteľností podľa portálu ovplyvňuje technický stav, vybavenie, veľkosť pozemku, príroda v okolí aj dostupnosť v prijateľnom čase z miesta trvalého bydliska. Záujemcovia pred chatami preferujú chalupy s aspoň dvoma alebo viacerými izbami.

archeus-reality-humenne-chata-na-predaj.jpg archeus-reality-presov-chata-na-predaj.jpg archeus-reality-snv-chata-na-predaj.jpg

Banky úver poskytnú, ale...

Podľa štatistík nehnutelnosti.sk bola táto kategória v 1. štvrťroku 2017 štvrtým najvyhľadávanejším typom nehnuteľnosti na Slovensku po bytoch, rodinných domoch a pozemkoch pre rodinné domy.

Aj na rekreačné nehnuteľnosti niektoré banky poskytnú hypotekárny úver, podľa Lazíka však len okolo 50 percent z kúpnej ceny. Výška úveru závisí od typu nehnuteľnosti, jej polohy a perspektívy. "Pri financovaní sa používa aj hotovosť alebo americká hypotéka so založením bytu či domu v meste. Výhodou je kúpa tradičného rodinného domu v obci na rekreačné účely. Tam by nemal byť problém s financovaním takmer žiadny," uzavrel Lazík.

 

Text článku pochádza z webu finweb.hnonline.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.