12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

realitna-kancelaria-roka-archeus-reality-narks.png

13-rokov-na-slovensku-archeus-banner14pobociek.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Päťizbáky strácajú na cene, zatiaľ čo malé byty sú stále drahšie

ceny bytov 2018.jpg

03.09.2018 16:15 - Čítané 415x

Odborníci sa však zhodujú, že veľké byty sú okrajovým segmentom, ich cieľová skupina stále menšia a ceny sú preto závislé od mnohých faktorov.

Ceny bytov s veľkým počtom izieb a veľkou rozlohou už druhý rok za sebou zaznamenávajú medziročný pokles, pričom pri cenách za menšie byty či domy hovoríme o raste.

Odborníci sa však zhodujú, že veľké byty sú okrajovým segmentom, ich cieľová skupina stále menšia a ceny sú preto závislé od mnohých faktorov. Aj preto je podľa údajov Národnej banky Slovenska priemerná cena za štvorcový meter v päť- a viacizbových bytoch čoraz nižšia.

Tento typ nehnuteľností v prvom kvartáli tohto roka zaznamenal medziročný pokles ceny o tri percentá a v druhom kvartáli o jedno percento.

Pri cenách bytov s väčším počtom izieb je potrebné hľadieť na viacero ukazovateľov. Analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová v prvom rade poukázala na ich početnosť. Podľa nej je ich na realitnom trhu primálo. „Vzhľadom na to sú ceny v tomto segmente volatilnejšie a budú závisieť od jednotlivých projektov v ponuke,“ uviedla.

 

Radšej domy

 

Napriek tomu, že päťizbové byty v porovnaní s minulým rokom zlacneli, o rapídnych číslach nemôžeme hovoriť. Valachyová pripomenula, že napriek miernej korekcii v roku 2017, aj tu sledujeme za posledné roky celkovo rastúci trend.

„Stúpli podobným rastom ako ceny slovenských realít v priemere,“ dodala. Aj Martin Lazík z portálu Nehnuteľnosti.sk poukázal na okrajovosť tohto segmentu. Početnosť týchto bytov je podľa neho nízka, sú rôznorodé a štatistické vyhodnocovanie je preto zložité.

Cena za štvorcový meter je síce menšia, no celková suma takejto nehnuteľnosti pre kupujúceho v konečnom dôsledku vyššia ako pri bytoch s menším počtom izieb.

Vysoká cena viacizbových bytov Slovákov neláka a cieľová skupina je teda relatívne malá. Dôvodom, prečo o tento typ nehnuteľností nie je až taký vysoký záujem, je aj ich „konkurent“.

„Tieto byty kupujú ľudia, ktorí majú veľkú rodinu alebo sú dobre zabezpečení,“ objasnila Daniela Rážová z Bond Reality s tým, že keď si kupujúci môže dovoliť zaobstarať minimálne päťizbový byt, nie je preňho problém kúpiť si rodinný dom. Rážová by však tieto byty nenazvala nezaujímavým produktom. Dôležitú rolu pri konečnom rozhodovaní kupujúceho však väčšinou zahrá práve alternatíva v podobe domu. „Ide totiž o naozaj malý rozdiel v celkovej sume,“ objasnil Lazík.

 

Menšie byty, väčší nárast

 

Dôkazom toho, že sa radšej rozhodujeme pre rodinné domy, je aj ich cenový vývoj. Kým cena štvorcového metra veľkých bytov klesla, pri rodinných domoch, naopak, narástla aj o tri percentá. Tento trend je prítomný nielen pri domoch, ale aj pri menších bytoch.

 

Napríklad dvojizbové a trojizbové byty si stále držia rastúci trend, či už medzi jednotlivými štvrťrokmi alebo medziročne. Ich ceny sa zvyšovali počas celého minulého roka a v prvej polovici aktuálneho roka narástli medziročne aj o sedem percent.

 

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.