12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

odhad-ceny-nehnutelnosti.png

15-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality.png

hypotekarne-poradenstvo-pri-kupe-nehnutelnosti-archeus-reality.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Praskla na Slovensku Airbnb bublina? Ceny nájmov padajú

ceny prenajmov bratislava.jpg

23.10.2020 11:33 - Čítané 432x

Bývanie na Slovensku prekonáva cenové historické rekordy, stáva sa čoraz menej dostupné. Napriek tomu realitný trh hlási nový trend - od marca dochádza k výraznému poklesu cien pri prenájmoch.

Dôvod je, že na trh sa dostali stovky bytov, ktoré boli v Bratislave využívané cez platformu Airbnb. Využívali ich najmä cudzinci, ktorí do Bratislavy pre pandémiu nového koronavírusu neprišli. Majitelia bytov preto siahajú po klasickom prenájme.

 

O desiatky eur menej

Portál v aktuálnej analýze uvádza, že v bratislavskom Starom Meste klesli od marca prenájmy dvojizbových bytov o 12,9 percenta.

Zmeny cenníkov sa netýkajú len úzkeho centra Bratislavy. Napríklad v mestskej časti Ružinov zlacneli prenájmy trojizbových bytov o viac ako 17 percent.

V priemere klesli ceny nájmov od marca za celú Bratislavu o 7,4 percenta. Podpísal sa pod to odchod študentov, zahraničných pracovníkov a najmä spomínaný prepad turistov.

Aj na portáli Nehnuteľnosti.sk sa už objavilo viacero bytov či domov na prenájom, pôvodne prenajímaných cez Airbnb. „Byty, ktoré nie sú dobre vybavené, sú príliš veľké, alebo v zle dostupnej lokalite, môžu na trhu ostať aj niekoľko týždňov či mesiacov,“ mienia analytici.

O tomto vývoji na trhu už v máji hovoril pre INDEX majiteľ realitnej kancelárie ARCHEUS Rastislav Štalmach. „Vzhľadom na to, že sa zastavil trh prenájmov cez Airbnb a Booking, očakávam, že väčšina bytov sa bude prenajímať dlhodobejšie. V takomto prípade môže prísť na trh zvýšený počet bytov na prenájom,“ uviedol.

 

Airbnb bublina

Zmeny v cenách prenájmov sa netýkajú len Bratislavy. Napríklad v Žilinskom kraji klesla cena pri trojizbových bytoch podľa Nehnuteľnosti.sk o viac ako 20 percent, v štvrtom košickom okrese o 18,2 percenta.

Naopak, Prešov či Banskú Bystricu tento trend nezasiahol. Ceny si držia úrovne spred marca. Tieto miesta však nie sú referenčné. Najväčšia ponuka (až 85 percent) sa sústreďuje v Bratislave.

Ukazuje sa tiež, do akej miery mohla platforma Airbnb prispieť k nárastu cien nájmov na Slovensku a predovšetkým v Bratislave. Zo sveta sú známe prípady, keď vďaka nej narástli výrazne, no šlo o ešte viac turisticky zamerané destinácie.

Analytici predpokladajú, že v ďalších mesiacoch by ceny prenájmov mali naďalej padať. Prispieť by k tomu mala pandemická situácia. Jednak sa zastavil cestovný ruch, ale aj dopyt zo strany domácich klientov, napríklad vysoké školy prešli na distančnú formu štúdia.

 

Zdroj: index.sme.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.