12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

12-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner3.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Realitný trh sa zbláznil, byty sa predávajú za rekordné ceny

korzar clanok.jpg

25.09.2017 10:30 - Čítané 663x

Za trojizbový byt v paneláku na Terase sú ľudia ochotní zaplatiť 105-tisíc.

KOŠICE. Ceny bytov za posledné dva roky rekordne vzrástli.

Realitné kancelárie hlásia, že dopyt po bytoch je taký veľký, že nestačia uspokojovať klientov.

Po kríze sa realitný trh spamätal, už minulý rok prišla vlna kupujúcich spojená s dostupnosťou hypoték pre široké masy, ktorá spôsobila, že ľudia akoby sa „zbláznili“ a kupovali všetko, čo im prišlo do cesty.

Dlho sa neohriali ani byty na prízemí a bez balkóna.

Za trojizbák v paneláku na Terase sú ľudia ochotní zaplatiť 105-tisíc, veľkometrážne byty na Severe v domoch z prvej republiky stoja 150-tisíc.

„Už sme sa báli, že budeme musieť chodiť s kufríkom plným peňazí ako v Prahe, aby sme niečo pre klienta kúpili, lebo niektoré byty sa predali za dve hodiny a prakticky nebolo, čo kúpiť. Minulé leto sme mali také nasadenie, že sme nevedeli čo skôr, ale podobné bolo aj toto leto. Napriek tomu, že sme si mysleli, že od 1.marca, keď banky obmedzili hypotéku na 80 percent ceny bytu, sa počet klientov zníži. Ukázalo sa, že banky zvyšok klientovi doúverujú spotrebným úverom,“ vysvetľuje konateľka a maklérka realitnej kancelárie Lagin a spol. Barbora Sabó.

Do Košíc prichádza najviac prisťahovalcov

Dodáva, že košický trh je špecifický tým, že má v rámci celého východného Slovenska najviac prisťahovalcov.

„Prišli tu nadnárodné IT firmy, z celého východného Slovenska prichádzajú mladí ľudia, vysokoškolskí vzdelaní, ktorí majú dobrý príjem, sú čitateľní, väčšinou slobodní a tak im banky nemajú vôbec žiadny problém požičať väčší objem peňazí. Máme veľmi veľa klientov z Medzilaboriec, Humenného, Sniny, Sobraniec, Trebišova... Všetko sa sťahuje do Košíc, lebo výdavky na dopravu, podnájom a čas strávený v aute je neúmerne veľký, a keď si to prepočítajú na mesačnú splátku hypotéky, radšej si vyberú kúpu bytu v Košiciach.“

realitny-trh-sa-zblaznil-korzar-clanok.jpg

Bytov je nedostatok, predá sa všetko

Klienti, ktorí sa takto dostávajú do Košíc za prácou, majú záujem o dvoj až trojizbové byty, ale samozrejme aj jednoizbové ako štartovacie byty.

„Najviac idú sídliskové byty, prerobené, aby už nemuseli nič riešiť. Máme aj klientov, ktorí vyslovene chcú novostavby. Tri až štyri roky naspäť sa byty na Jazere a Ťahanovciach predávali najťažšie. Teraz už nebolo čo predávať ani tam. Kupujúcich je teraz toľko, že sa byty kupovali rýchlo a nebol ich dostatok. Novostavby sa kupujú už na papieri,“ dodáva Barbora Sabó.

Na Terase za trojizbák v paneláku 105-tisíc

Po kríze v rokoch 2008 až 2009 si už realitní makléri nemysleli, že ceny pôjdu tak rapídne hore, ale od minulého roku začali stúpať tak, že sa pomaly približujú k Bratislave a nepredpokladajú, že by došlo k výraznému poklesu.

Podľa maklérky je extrém Terasa, ktorá je mimoriadne preferovaná klientami, hoci je tam problém s parkovaním a prehustením sídliska.

„Jednoizbový byt tam stojí okolo dve tisíc eur za štvorák, takže s lódžiou stojí pokojne 55-tisíc eur a viac a predá sa. Klasický pražský typ, trojizbový byt s rekonštrukciou sa predal za 105-tisíc, čo by bol pred troma rokmi nonsens,“ dodáva Barbora Sabó.

Veľkometrážne byty na Severe 150-tisíc

Stometrový tehlový byt na Severe sa predá bežne za 150-tisíc, je ich málo, keďže väčšinou zostávajú tieto byty v rodine.

Dvojizbové byty sa pohybujú na Terase okolo 75-tisíc, trojizbové okolo 95- až 100-tisíc.

Veľmi individuálne ceny sú v Starom meste, je o nich stále záujem, aj developeri sa tlačia do centra a robia nové byty v starých domoch.

„Nájmy bytov sú okolo 350 eur za jednoizbák, dvojizbové stoja 430 a trojizbové 500 eur mesačne. Klienti chcú najviac garsónky a jednoizbáky, veľmi ťažko sa zháňajú, všetko je obsadené.“

Starí Košičania predávajú a idú do satelitov

Maklérka realitnej kancelárie Lagin upozorňuje na trend, keď „echt“ Košičania opúšťajú svoje byty a sťahujú sa do satelitov v okolí Košíc.

„Využijú priaznivú cenu za predaj bytu a chcú pozemky, novostavby alebo holodomy do 25 km od Košíc. Spádová lokalita okolo US Steelu však vyhľadávaná nie je,“ dodáva Barbora Sabó.

Nedostatkovým artiklom v Košiciach sú aj stavebné pozemky s rozlohou 5 až 6 árov, vhodné na stavbu bungalovu.

Klienti majú veľký záujem o pozemky v Myslave i Barci.

Nehnuteľnosti sa predajú do týždňa

„Realitný trh naprieč celým Slovenskom, Košice nevynímajúc, je momentálne realitným trhom „predávajúceho“,“ konštatuje spolumajiteľka a maklérka spoločnosti Impulz Real Lucia Talianová.

„ Dnes by som nazvala väčšinu ponúk vysoko likvidnou, to znamená, že pri základnom, správnom nastavení parametrov pri predaji, je nehnuteľnosť predaná do 1 týždňa. Ponuky existujúce na trhu dlhšie ako 2 mesiace evokujú v klientoch určitý handicap. Je dobré ak predávajúci aj v takomto prípade zverí svoju nehnuteľnosť do rúk profesionálneho a skúseného realitného makléra.“

Hypotéky môžu situáciu ovplyvniť

Dodáva, že prognózy sú pomerne pozitívne a stabilné.

Čo však môže ovplyvniť predaj i vývoj cien smerom nadol, je poskytovanie hypoték.

„Posudzovanie bonity klienta sa sprísňuje každým týždňom. Banky a stavebné sporiteľne síce ponúkajú klientom možnosť dofinancovania formou stavebného sporenia alebo spotrebného úveru. Obe možnosti sú však podstatne drahšie, ako samotná hypotéka. Kupujúcich je menej a trh sa postupne bude meniť. Je to však dlhodobý proces, ktorý musia akceptovať i sami predávajúci.“

Ceny na predkrízovom strope

Lucia Talianová z vlastných skúseností potvrdzuje, že ceny nehnuteľností sú momentálne na „predkrízovom“ strope.

„Avšak je iná situácia v posudzovaní klientov. Banky i samotní klienti sa správajú obozretnejšie. Keď si porovnáme ceny bytov napríklad 15 rokov späť, ceny neúmerne narástli. Nie je to však správne porovnanie. Porovnajme si skôr ceny v susedných krajinách, ekonomicky porovnateľných. Zvyšovanie cien je priamo úmerné ekonomickej stabilite, dostatku pracovných príležitostí a poskytovaniu hypotekárnych úverov. Pokiaľ ľudia potrebujú bývať a majú finančnú možnosť čerpať hypotéku, je dobré túto možnosť využiť. Finančné porovnanie prenájmu a vlastnej nehnuteľnosti je stále finančne atraktívne.“

Pozemky prestali vyrábať...

Lucia Talianová tiež pripomína nedostatok pozemkov známym sloganom „Kupujte pozemky, už ich prestali vyrábať“.

„A je pravdivý. Pozemkov je málo, kvalitných a cenovo rozumných domov rovnako. Preto aj v tomto prípade platí, že sa veľmi rýchlo predávajú. Nebudem konkretizovať nejaké rekordné ceny, ale je pravdou, že ak majú záujem predávajúci predať za čo najvyššiu cenu, je dobré pre nich momentálne priaznivé obdobie využiť,“ dodáva Lucia Talianová z realitnej kancelárie Impulz Real.

Ceny stúpajú na celom východe

„Tak ako v Košiciach, podobne je to aj v iných mestách východného Slovenska. Ceny stúpaju a tiež sa dostali na úroveň pred krízou," konštatuje Rastislav Štalmach, ktorý v roku 2006 s manželkou založil ARCHEUS – sieť realitných kancelárií.

Od roku 2008 sú aj členmi NARKS ( Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska), kde od roku 2011 až do súčasnosti zastupuje všetky členské realitné kancelárie na východe v predsedníctve.

„Dnešná situácia najnižších úrokových sadzieb v historii rozšírila počet ľudí, ktorí si môžu prefinancovať bývanie prostredníctvom hypotéky a nemusia bývať v podnájme. Prispievajú k tomu aj nové developerské projekty hlavne v Košiciach. Napríklad v Prešove a Poprade sa v porovnaní s Košicami takmer vôbec nestavia.“

Vrátili sa investiční kupujúci

Aj v mestách mimo Košíc sa teraz predávajú všetky typy bytov, ale klienti už začínajú rozlišovať, či je byt na prízemí a bez balkóna alebo na vyššom poschodí s balkónom.

„Dôležitá je aj lokalita, kde sa byt nachádza, ako je riešené parkovanie a hlavne doprava do práce ( kolóny ). Dnešní kupujúci už majú určité hranice, kde už nie sú ochotní ísť, ak je cena vysoká. To pred rokom resp. dvoma nebolo. Taktiež sa “vrátili” investiční kupujúci, ktorí nakupujú nehnuteľnosti kvôli tomu, že v banke nedostanú na úrokoch takmer nič a nechajú si byt pre seba a očakávajú nárast cien do budúcna. Druhú skupinu tvoria tí, ktorí kúpia byt a hneď ho ďalej prenajímajú,“ dodáva Štalmach z Archeusu.

Byty v Poprade a Prešove takmer rovnako drahé

V Prešove stojí 1-izbový byt v priemere 50 000 tisíc eur, 2-izbový 62 000 a trojizbový 77 000 eur.

„V Poprade sú ceny viac menej podobné ako v Prešove. V Tatrách taktiež ceny vzrástli vzhľadom k tomu, že sa vrátili turisti a apartmány na prenájom znova ožili . Čo sa novostavieb týka, tak tých je v Tatrách minimum, keďže je tam obmedzenie stavať na väčšine územia,“ dodáva Rastislav Štalmach.

 

Tento článok pochádza z webu kosice.korzar.sme.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.