12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

3d-virtualna-prehliadka-nehnutelnosti.png

odhad-ceny-nehnutelnosti.png

14-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner15pobociek.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

S bytmi zdraželi aj nájmy

najmy-narast-cien.jpg

11.03.2019 13:10 - Čítané 563x

S bývaním je to na Slovensku čoraz ťažšie. Pri kúpe bytu treba počítať s vyššou cenou aj platbami za hypotéku. Ľahké to nie je ani pri nájmoch, ktoré zdraželi.

"Príčinu možno hľadať v raste predajných cien bytov, niektorí si preto radšej zvolia nájom ako kúpu drahého bytu," vraví prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár. "Aj kupujúci, ktorí kúpili byt na jeho ďalší prenájom, majú zvýšené vstupné a prevádzkové náklady. Nemali by sme však zabudnúť ani na opatrenia NBS prichádzajúce postupne do praxe. Klienti, ktorí by si aj chceli byt kúpiť, jednoducho nedostanú hypotéku. Zatiaľ tento problém nemá veľa klientov, ale časom sa to môže zmeniť. Na potrebu lepšej alternatívy nájomného bývania sme upozorňovali dlhodobo," vraví Palenčár. Aj podľa výkonného riaditeľa Finančného kompasu Maroša Ovčarika zhoršená dostupnosť hypoték cez sprísňovanie podmienok ich získania spôsobuje, že nie každý sa k hypotéke dostane. "Logicky sa tak zvyšuje záujem aj o nájomné bývanie, čo tlačí na rast ceny nájmov. Na druhej strane stále historicky najnižšie úrokové sadzby motivujú ľudí hypotéku čerpať práve teraz. To zase pôsobí na rast cien nehnuteľností, pretože mnohí ľudia majú stále prístup k hypotéke," povedal Ovčarik. Podľa analytikov portálu Nehnuteľnosti. sk možno príčinu rastu cien nájmov bytov, najmä v niektorých krajských mestách, hľadať v náraste kúpnej ceny bytov a v zhoršení dostupnosti hypotekárneho financovania. Podľa dát portálu Nehnuteľnosti.sk sa zvýšili ceny nájmov bytov najmä v mestách ako je Nitra, Žilina a Trnava. Ich cena je už porovnateľná s cenami v Bratislave. Od roku 2010 sa tak cena nájmov v týchto mestách v prípade najžiadanejších, 2-izbových bytov zvýšila od 36 až do 48 percent. Výraznejšie narástli ceny nájmu v Bratislave pri 3-izbových bytoch, ale od roku 2010 je to zmena len na úrovni 12 percent. Najvýraznejšia zmena v cene prenájmov od roku 2010 bola zaznamenaná pri 3-izbových bytoch v Žiline, keď nárast prekonal hranicu 50 percent.

 

Dôvodom zvyšovania cien prenájmov je aj nízka ponuka bytov na predaj. Časť záujemcov o bývanie sa preto rozhodne riešiť svoju bytovú otázku prenájmom. Nechcú totiž kupovať byt, ktorý by bol iba kompromisom a nezodpovedal by celkom ich predstavám. Dočasné bývanie v prenájme im umožní hľadať vhodný byt na kúpu dlhšie a môžu sa zodpovednejšie rozhodnúť.

 

Za drahšími nájmami v krajských mestách treba hľadať aj ekonomický rast týchto miest. Na jednej strane je tu prílev investícií a zamestnancov, na druhej - na rozdiel od Bratislavy - stále nízka ponuka bytov na prenájom, pretože nákup bytov na ich ďalší prenájom individuálnymi investormi nebol v týchto mestách taký silný. Situácia na trhu však ukazuje na veľký potenciál.

Dôvodom zvyšovania cien prenájmov je aj nízka ponuka bytov na predaj.

 

Zdroj: Pravda; 58/2019; 09/03/2019; s.: 9; Iris Kopcsayová ; Zaradenie: Správy, Ekonomika

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.