12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

12-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner3.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Štát bude dotovať drevodomy

MIB-MOB-45-DREVODOM-DREVOSTAVBA-FERMACELL-DDL-CLT-3.jpg

09.08.2017 11:00 - Čítané 775x

Dotáciou chce štát podporiť väčšie využitie dreva na Slovensku, no začína s nižšou sumou dotácií.

Slovenské ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka napĺňa sľub spred pár mesiacov, že väčšie využitie domáceho dreva priamo na Slovensko podporí aj novými dotáciami na výstavbu drevodomov. Do pripomienkového konania posúva novú vyhlášku, ktorá výstavbu takýchto rodinných domov v závislosti od toho v ako ekonomicky rozvinutom regióne krajiny vyrastú podporí sumou od 5- do 13-tisíc eur. No zároveň bude pilotné spustenie programu dosť poskromné a nemožno od neho očakávať okamžité zdynamizovanie výstavby drevených domov.

Na tento rok totiž ministerstvo vyčleňuje na podporu drevodomov premiérovo celkovo iba jeden milión eur. Pri priemernej výške podpory na úrovni zhruba deväťtisíc eur tak štát týmto spôsobom podporí vybudovanie iba niečo viac ako 110 domov z dreva. Teda len desatinu toho, čo sa v krajine dnes každoročne postaví aj bez akejkoľvek štátnej subvencie.

moderny-drevodom-mst.jpg

Snáď to bude pokračovať

„Každý nový stimul do oblasti výstavby drevostavieb je vítaný, nakoľko nielenže podporujú domáce využitie dreva, ale takéto stavby sú aj energeticky menej náročné. Pilotnú podporu štátu vítame a veríme, že neskôr budú vyčlenené aj ďalšie balíky dotácií, aby sa výstavba drevodomov mohla rozbehnúť naozaj výraznejšie,“ hovorí prezident slovenského Zväzu spracovateľov dreva Igor Patráš s tým, že iba takto sa potom bude môcť Slovensko v zastúpení drevostavieb na celkovej výstavbe približovať najvyspelejším krajinám EÚ. Hlavne v nemecky hovoriacich krajinách únie sa vraj takéto stavby tešia oveľa väčšej obľube.

Samo ministerstvo zdvôrazňuje, že nová dotácia má aj národohospodársky význam, lebo domáca výstavba drevodomov môže postupne zužovať vysoké vývozy surového dreva z krajiny. V súčasnosti sa totiž každoročne z krajiny vyvezie do zahraničia 2,5 až 3,5 milióna kubíkov surového dreva. Teda zhruba tretina celoslovenských ťažieb. Ak toto drevo zostane doma bude tvoriť doma aj nové pracovné príležitosti.

„Drevo je trvalo obnoviteľný zdroj. Je dôležité, aby sa doma vypestovaná drevná surovina spracovala domácimi kapacitami a aby sa jej pridala hodnota u nás a nie v zahraničí. Týmto programom podporíme nielen kvalitné bývanie našich občanov, ale taktiež znížime ich platby za energie,“ tvrdí ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Bratislavčania pomenej

Ministerstvo spresňuje, že ním navrhnutú dotáciu môže získať iba rodinný drevený dom s podlahovou plochou jedného podlažia bez pivnice najmenej 70 metrov štvorcových. Musí mať najmenej tri obytné miestnosti a byť skolaudovaný najskôr v deň nadobudnutia účinnosti vyhlášky.

 

Obstarávacia cena domu musí byť minimálne 65-tisíc eur pri dome na kľúč, minimálne 55-tisíc eur pri holodome a aspoň 30-tisíc eur pri hrubej stavbe. Drevodom musí zároveň spĺňať kvalitatívne a energetické kritériá zaručené certifikátmi. Podpora bude poskytnutá výhradne fyzickým osobám s trvalým pobytom na území Slovenska. A každý človek môže získať iba dotáciu na jeden drevodom. Podporený dom pritom občan nemôže používať na podnikanie.

 

Najvyššia dotácie 13-tisíc eur bude poskytnutá iba domom vyššej energetickej triedy A0 v najmenej rozvitom okrese. Najnižšiu dotáciu 5-tisíc eur získa drevodom nižšej energetickej triedy A1 postavený na území hlavného mesta Bratislava. Domy postavené v ostatných okresoch krajiny získajú na drevodomy triedy A0 11-tisíc eur a na drevodomy triedy A1 10-tisíc eur.

 

Žiadosti o dotácie sa majú podávať Pôdohospodárskej platobnej agentúre do 30 dní odo dňa zverejnenia výzvy na predkladanie žiadostí.

 

Článok pochádza z webu etrend.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.