12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

odhad-ceny-nehnutelnosti.png

14-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner15pobociek.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Vlastníci bytov majú väčšie práva, ale správcom povinnosti pribudli.

bytovky.jpg

05.09.2019 14:05 - Čítané 312x

Každou zmenou zákona o bytoch sa niečo zjednoduší a niečo, naopak, skomplikuje. Tvrdia to ľudia z praxe.

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome musia vo všetkých záležitostiach aktívne komunikovať so správcom. Na starosti to má buď ich vybraný zástupca alebo šéf spoločenstva. Zástupca informuje vlastníkov v dome o činnosti správcovskej organizácie a o všetkých dôležitých otázkach týkajúcich sa celého objektu. Ide najmä o poruchy spoločných zariadení, ktoré obmedzujú prevádzku bytového domu, ako je napríklad nefungujúci výťah, ďalej môže ísť o dodávku energií a vody, ale napríklad aj o poškodenie svietidiel či iných spoločných častí alebo zariadení.

Kým v minulosti mohol zastupovať vlastníkov aj človek, ktorý v dome nevlastnil žiaden byt ani iný priestor, po novom to od novely bytového zákona už neplatí. V súčasnosti to môže byť len osoba, ktorá je v dome vlastníkom. Zástupca bývajúcich však má aj ďalšie obmedzenia vyplývajúce zo zákona. Nemôže napríklad rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len spoločne všetci vlastníci bytov v dome. Súčasne platí, že vlastníkom prináležia rozhodnutia v presne vymedzených predmetoch hlasovania. Na odlišné témy a predmety hlasovania sa legislatívne vyžadujú príslušné kvóra na to, aby ich účastníci schôdze či zhromaždenia schválili.

Od poslednej novely nastala pre vlastníkov bytov významná zmena aj v tom, že schôdza alebo písomné hlasovanie musí prebehnúť do 15 dní, odkedy sa správcovi alebo rade spoločenstva doručila takáto žiadosť. Stačí na to aj štvrtina vlastníkov. Ide o to, aby sa zamedzilo prieťahom zo strany správcu či rady, ak z ich strany nie je záruka na včasné vyhlásenie schôdze alebo písomného hlasovania.

 

zdroj: hnonline.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.