12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

realitna-kancelaria-roka-archeus-reality-narks.png

12-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner12pobociek.png

archeus-banner-spravny-cas-na-predaj-3.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

archeus-banner-tiper.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Vývoj cien nehnuteľností v roku 2017

vyvoj cien nehnutelnosti 2017.png

10.01.2018 13:13 - Čítané 790x

Za aké ceny sme kupovali nehnuteľnosti v roku 2017 a oplatí sa počkať na zlacnenie?

Už vyše týždňa sa zobúdzame v roku 2018 a po prázdninách sa prebúdza nielen pracovný kolobeh, ale aj množstvo ľudí, ktorí si otázku predaja alebo kúpy nehnuteľnosti nechávali až do nového roka.
Takto pred rokom si pamätáme, ako ceny nehnuteľností vystrelili nahor, za čo mohli lepšie podmienky hypoték. Oplatilo sa počkať, kým sa situácia upokojí a čakať na spadnutie cien? Pozrime sa na vývoj cien nehnuteľností počas roka 2017:

Byty:

Extrémne nízke úrokové sadzby pomohli kupujúcim s ľahším získaním bývania, ale nemálo aj predávajúcim, ktorí si mohli pýtať za svoj majetok pýtať viac. Najviac to bolo cítiť na predajoch bytov.
Január pokračoval vo zvyšovaní cien z konca roka 2016. Byty na Slovensku v priemere začínali na 1373€ za m2. Tejto pomerne veľkej cifre však dopomohla Bratislava. V regiónoch stredného Slovenska sa cena bytov začiatkom roka 2017 pohybovala okolo 1110€/m2, na východe okolo 890€/m2.


ceny-bytov-2017.png

Zaujímavým faktom je aj to, že najviac za rok zdraželi garsónky a už na začiatku roku 2017 sa nakupovali najdrahšie, priemerne až 1477€/m2. Koncom roka 2017 ich cena vzrástla až na 1983€/m2.

Ako obstáli za 12 mesiacov ceny bytov?

  • 1-izbové byty: nárast cien z 1294€ na 1665€/m2
  • 2-izbové byty: nárast cien z 1455€ na 1557€/m2
  • 3-izbové byty: nárast cien z 1290€ na 1379€/m2
  • 4-izbové byty: nárast cien z 1348€ na 1443€/m2

cena-bytov-na-slovensku-2017.png

 

Domy:

Zdraženie sa nevyhlo ani rodinným domom. Cena za m2 na Slovensku stúpala pomaly počas celého roka. Najviac opäť v Bratislave, až na 1652€/m2. V celoslovenskom priemere sa však ceny domov pohybujú okolo 736€/m2. V porovnaní so začiatkom roka ceny mierne poklesli iba v okolí Spišskej Novej Vsi a v žilinskom kraji.

ceny-domov-2017.png

cena-domov-na-slovensku.png

 

Pozemky:

Pre koho boli byty malé, postavené rodinné domy drahé alebo nevyhovujúce, mohol zvoliť tretiu možnosť a to budovať sa sám. Pozrime sa, za aké sumy sa na Slovensku predávali stavebné pozemky. Najlukratívnejšou zostala tradične Bratislava s cenami presahujúcimi 230€/m2. V priemere sa ale ceny stavebných pozemkov pohybovali v hodnotách zodpovedajúcich okoliu Košíc a Trnavy.

 

ceny-pozemkov-2017.png

cena-pozemkov-na-slovensku-2017.png

 

Budú ceny klesať?

 

Ak čakáte na pokles cien z dôvodu „horších“ úrokových sadzieb, pravdepodobne čakáte márne.Nielen výhodné hypotéky totiž stoja za celoročným rastom cien. Na Slovensku neustále rastie životná úroveň, pribúdajú pracovné miesta a rastie plat. Samozrejme, tieto faktory na Slovensku pôsobia veľmi nerovnomerne. Preto nemožno porovnávať životnú úroveň a s tým spojené medzi inými aj náklady na bývanie v Bratislave a v menších mestách na východe krajiny.
Rastu cien na východnom Slovensku v porovnaní s inými rokmi prispieva aj väčšia ponuka novostavieb. Majitelia starších panelákových bytov nechcú zaostávať a zvyšujú cenu bytov rekonštrukciou. Nielen interiérov, ale aj vonkajšej fasády. Do pár rokov bude možno problematické nájsť na trhu starý panelákový byt v kompletne pôvodnom stave.
Samostatnou kategóriou je perspektíva nehnuteľností. S dokončením diaľnice je predpoklad zvyšovania počtu pracovných miest naďalej v Košiciach, ale aj Prešove a okolí. Posledné roky sa výraznejšie zvyšuje tiež turizmus a služby. V Bratislave a Košiciach pribúdajú letecké linky a prúdi k nám viac zahraničných návštevníkov. Turisticky atraktívnymi lokalitami sa stávajú okrem Bratislavy a Tatier pomaly aj oblasti našich národných parkov a krajských

miest. Z toho dôvodu možno očakávať nárast cien aj v týchto lokalitách.

 

Dáta v článku pochádzajú z webu nehnuteľnosti.sk

Autor: Lenka Kavuľová / ARCHEUS sieť realitných kancelárií

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.