12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

odhad-ceny-nehnutelnosti.png

14-rokov-na-slovensku-archeus-uvodny-banner15pobociek.png

archeus-banner-kariera-realitny-makler-kresleny-banner.png

archeus-banner-najistejsia-hypoteka.png

3d-prehliadky-banner-predavajuci.png

archeus-banner-exkluzivny-ucet.png

Zlé správy o bytoch: je ich dramaticky málo a ešte zdražejú.

nedostatok bytov_zdrazovanie.jpg

30.10.2019 15:31 - Čítané 440x

Situáciu na trhu v Bratislave komplikuje malá ponuka.

BRATISLAVA. Ak niekto predpokladal, že sa situácia na realitnom trhu v priebehu tohto roka upokojí, asi bude sklamaný. Naopak, analytici Bencont Investments upozorňujú na to, že ponuka v novostavbách dosahuje v prípade Bratislavy alarmujúce nízke čísla.

Nedostatok bytov sa premieta aj do cenotvorby. Inak povedané, keďže nie je z čoho vyberať a dobré byty sa ihneď vypredajú, developeri sú odvážnejší pri stanovovaní cien a môžu si vypýtať viac.

Žalostná ponuka a aké sú ceny

Ku koncu septembra bolo na bratislavskom trhu podľa analýzy Bencont Investments v ponuke 1 732 bytov v novostavbách. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku došlo k poklesu ponuky o vyše 10 percent, medziročne o takmer polovicu.

To, že je situácia vážna, ukazujú o niečo staršie čísla. V roku 2017 bolo v ponuke 4 800 až 4 900 bytov.

Takýto úbytok sa nevyhnutne musí podpísať, a aj sa podpisuje, pod ceny bytov v hlavnom meste. V treťom štvrťroku rástli medziročne v novostavbách o 12,3 percenta.

„Cenový rast bol na jednej strane spôsobený zvyšovaním cien v existujúcich projektoch, no výrazný podiel na ňom má skutočnosť, že sa z ponuky vytráca stredný segment bývania, zastúpený veľkými projektami,“ vysvetľujú analytici.

Záujemcovia o nové bývanie rýchlo vypredali cenovo dostupnejšie projekty a v ponuke tak zostávajú len drahšie bytové jednotky a luxusnejšie projekty. Aj takáto konštelácia potom vytvára tlak na zvyšovanie cien projektov, ktoré len prichádzajú na trh.

Nový rekord

Analytici zaznamenali nový rekord pri cene za štvorcový meter v novostavbách. Ku koncu septembra musel kupujúci zaplatiť v priemere 3 095 eur za štvorcový meter bytu. V priemere sa nový byt ponúka v absolútnej cene okolo 215-tisíc eur. Medziročne tak došlo k nárastu o takmer 15 percent.

Vysoké ceny sa podpísali aj pod predaje. Od júla do konca septembra sa predalo 638 bytov v novostavbách. Ide o číslo, ktoré trh vykazoval ešte v roku 2014. V tom čase sa však stále zviechal z krízových rokov.

Výber bytov sa značne zmenšil a stále väčšiu časť ponuky tvoria byty „ležiaky“.

Analytici poukazujú na to, že aktuálny stav ich neprekvapuje. „Výber bytov sa značne zmenšil a stále väčšiu časť ponuky tvoria byty „ležiaky“, ktoré sa z dôvodu zlých dispozícií alebo vysokej ceny predávajú pomalšie,“ vysvetľujú.

Najväčší záujem je tradične o dvojizbové byty (42,6 percenta z celkového predaja), ktoré boli nasledované trojizbákmi (31,5 percenta).

Medzi najpredávanejšie projekty v treťom štvrťroku patrili Slnečnice v Petržalke, Discovery Residence v Ružinove a projekt Omnia v Ružinove.

Negatívne vyhliadky

Vyhliadky na ďalšie mesiace nie sú vôbec pozitívne. „Hoci cenový rast nebude pretrvávať donekonečna, kým nedôjde k obnoveniu ponuky, najmä v strednom segmente bývania, ceny ešte veľmi pravdepodobne porastú,“ odhaduje hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Podľa jeho slov je na obzore viacero veľkých projektov, ktoré by ponuku mali doplniť o nové byty, no developeri stále zápasia s povoľovacím procesom.

„Pokiaľ by do ponuky postupne vstúpil väčší objem bytov, rast cien by sa zastabilizoval. V blízkej dobe do jedného roka však takúto situáciu nepredpokladáme,“ hovorí.

V ďalších mesiacoch predpokladá nárast cien v rozmedzí od päť do desať percent. Pod nárast sa pritom nepodpíše len malá ponuka, ale aj zvyšujúce sa stavebné náklady. V prípade Bratislavy ich zvyšuje aj nedostatok stavebných kapacít aj v súvislosti s výstavbou obchvatu.

 

Zdroj textu: https://index.sme.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.