12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

40% dane s odvodmi pri predaji nehnuteľnosti? V tomto prípade áno.

clanok 40% dan pri predaji nehnutelnosti.jpg

16.04.2024 15:24

Slovensko patrí k jedným z mála krajín, kde je väčšina nehnuteľností v súkromnom vlastníctve. Nie je to len mentalitou národa, ale aj stále dostupnými cenami nehnuteľností a možností ako ich financovať. Oveľa viac tak preto bežní občania realizujú predaj alebo kúpu nehnuteľnosti. Pri predaji nehnuteľnosti sú prípady, kedy vzniká z predaja zisk, ktorý je potrebné zdaniť a zo zisku odviesť aj zdravotný odvod. Spolu môžu dosiahnuť až 40%.

Pre určenie toho, či daňová a odvodová povinnosť vzniká je jednoduchý časový test. Ak vlastník predá nehnuteľnosť, ktorú vlastnil viac ako 5 rokov (alebo ju zdedil po príbuznom v prvom rade, ktorý nehnuteľnosť vlastnil viac ako 5 rokov), daňová povinnosť sa takéhoto občana netýka. Naopak, ak nehnuteľnosť predá skôr ako uplynie 5 ročná doba vlastníctva alebo je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku, vzniká občanovi po predaji daňová a odvodová povinnosť a to len zo zisku. Nedaní sa teda celá predajná suma, ale rozdiel, ktorý vznikol medzi nadobúdacou cenou a predajnou cenou. Napr. pred 3 rokmi ste kúpili nehnuteľnosť za 100 000€, dnes ste ju predali za 120 000€. Váš zisk, z ktorého odvádzate daň a platíte odvody je 20 000€.

V prípade, že zisk nie je žiaden, daňová strata sa pri predaji nerieši.

 

Daň zo zisku činí 19% (21% pre právnické osoby) alebo vyššiu sadzbu 25%. Zdravotné odvody sú od roku 2024 vo výške 15%. Či teda po predaji nehnuteľnosti zaplatíte spolu 34% alebo až 40% (pri vyššej daňovej sadzbe), na to vplýva výška vášho ročného príjmu. Ak základ vašej dane presiahne sumu 47 537,98€, všetky ďalšie príjmy nad túto sumu už zdaňujete vyššou sadzbou dane a to 25%.

 

Je potrebné si uvedomiť, že do základu dane patria všetky príjmy zo závislej činnosti či podnikania aj pasívne príjmy ako je napríklad prenájom či príjmy z predaja investícií. K tomu do základu dane prirátajte aj príjem z predaja nehnuteľnosti a veľmi ľahko môžete presiahnuť sumu 47 537,98€. Do výšky tejto sumy platíte daň so sadzbou 19% a všetko ostatné od tejto sumy už daníte sadzbou 25%.

 

Po podaní daňového priznania vám dodatočne príde ročné zúčtovanie zo zdravotnej poisťovne, kde vám na základe priznaných príjmov vypočítajú nedoplatok na odvodoch. Zdravotné odvody si môžete v dodatočnom daňovom priznaní uplatniť ako výdavok a požiadať o vrátenie daňového preplatku.

 

V každom prípade, ak vám pri predaji nehnuteľnosti vznikne daňová povinnosť, odporúčame obrátiť sa na skúseného účtovníka, ktorý vám pomôže legálnym spôsobom daň čo najviac ponížiť. Napríklad uplatnením si výdavkov pri rekonštrukcii, zaplatenú províziu realitnej kancelárii a pod.

 

Nechce sa vám čítať a stačí vám základné info? V takom prípade je tu pre vás na túto tému aj 60 realitných sekúnd :)

 

 

Autor: Mgr. Lenka Kavuľová / ARCHEUS sieť realitných kancelárií

Zdroj: podnikajte.sk, financnasprava.sk

Návrat na výpis