12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Aký byt si môžeme dovoliť za 100-tisíc v susedných metropolách

byt za 100 000 eur.jpg

17.12.2018 13:45

Bývať za 100 000€ možno aj v metropolách susedných miest. Rozdiel by bol v počte izieb, polohe bytu v meste a jeho veku.

Euro za posledný rok  voči maďarskému forintu, poľskému zlotému aj českej korune posilnelo.

V Prahe by si mohol napríklad kúpiť 2-izbový byt v pôvodnom stave na okraji mesta. Ak by bola podmienkou kúpy novostavba, rozpočet by vystačil na 1-izbový byt v satelitoch na okraji Prahy.

„Hľadať byt s týmto rozpočtom v hlavnom meste našich západných susedov by bolo veľmi náročné, pretože aktuálna ponuka bytov na predaj pod touto cenovou hranicou sa pohybuje na úrovni troch percent,“ priblížil situáciu portál Nehnuteľnosti.sk.

Vlastniť nehnuteľnosť v rakúskej Viedni si vyžaduje oveľa vyššiu investíciu. V okrajových častiach mesta by 100-tisíc eur sotva vystačilo na menší 1-izbový byt a nutná by bola investícia do rekonštrukcie.

„Pozitívom je, že v Rakúsku je celkom široká ponuka prenájmov a nájomného bývania, ktorá je s týmto rozpočtom reálnejšou alternatívou popri kúpe nehnuteľnosti,“ poukázal portál s tým, že aktuálna ponuka nehnuteľností na predaj pod uvedenú cenu je vo Viedni pod hranicou jedného percent.

Cenovo dostupnejší susedia

Väčšie možnosti sú v maďarskej Budapešti, kde za 100-tisíc eur je možné kúpiť aj staršie 4-izbové byty mimo centra či novostavbu s 2 izbami. Byty pod túto cenu tvoria až 40 percent z celkovej ponuky.

Podľa portálu je podobná situácia aj vo Varšave, kde sú za túto sumu v ponuke aj 4-izbové byty na okraji mesta a v satelitoch. „Bližšie k centru sa veľkosť bytu zmenšuje, ale ak je pre kupujúceho prioritná lokalita, vie ho uspokojiť aj starší 2-izbový byt. Pomer bytov pod hranicou 100-tisíc eur je v celkovej ponuke na úrovni 30 percent,“ opisuje portál s nehnuteľnosťami realitný trh v hlavnom meste Poľska.

V ukrajinskom Kyjeve sú nehnuteľnosti ešte o niečo lacnejšie. S rozpočtom 100-tisíc eur je možné tam vlastniť starší byt v lepšej lokalite blízko centra a to 4-izbový, prípadne aj 3-izbovú novostavbu ďalej od centra. Viac ako 80 percent z ponuky bytov je pod touto cenovou hranicou a spravidla ju prekračujú len byty v novostavbách v dobrej lokalite.

Na Slovensku priemerná cena staršieho 3-izbového bytu v krajských mestách Košice, Žiline, Nitre či Banskej Bystrici dosiahla alebo atakuje úroveň 100-tisíc eur. Majiteľ takéhoto bytu by v prípade sťahovania sa do Bratislavy musel ešte doplatiť za porovnateľný byt okolo 30-tisíc eur, uzatvára portál Nehnuteľnosti.sk.

 

Text článku pochádza z webu etrend.sk

Návrat na výpis