12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Bratislavský dowtown nastavuje nové cenové maximá

bratislava downtown.jpg

27.09.2023 15:25

Ak hovoríme o najdrahších častiach Bratislavy z hľadiska cien nehnuteľností, viesť bude staré mesto a posledné roky aj tzv. bratislavský downtown. Projekty ako Nivy, Eurovea alebo Skypark sú známe aj medzi obyvateľmi iných miest ako je Bratislava. Najvyššie cenovky spomedzi obdobných projektov v rámci Slovenska tu platia ako pre bytové, tak aj nebytové priestory.

Michal Pružinský, analytik portálu nehnuteľnosti.sk vidí potenciál downtownu ako nového centra Bratislavy, kde sa bude spájať vízia bývania spolu s pracovnými priestormi a kanceláriami. Niečo na spôsob newyorského Manhattanu.

Významnou časťou novovznikajúcej štvrte je aj oblasť Nivy, ktorá má však podľa analytika ešte rezervy v budovaní infraštruktúry, ktorá by priniesla ľuďom ako bývanie, tak aj pracovné príležitosti.

„Ak sa štvrť prepojí do ucelenej formy vrátane širšieho centra downtownu smerom na Bajkalskú, viem si predstaviť, že vznikne jednoliata štvrť. Podobne ako Bory od Penty,“ uvádza ako príklad Pružinský. 

Na rozšírení Downtownu pracujú dve veľké developerské skupiny – Penta Real Estate a J&T Real Estate. Výstavba nového „celometstského centra“ bude prebiehať v oblasti medzi Starým mostom a Mostom Apollo.

„Plánujeme kancelárie, drobný retail, obchody, služby a škôlku spolu s ďalšou občianskou vybavenosťou. Je však možné, že v lokalite vznikne aj menšie kultúrne centrum, ktoré bolo v návrhu taktiež zahrnuté, či iný multifunkčný priestor,“ povedal šéf Penta Real Estate Juraj Nevolník na predstavení návrhov. 

„Ak bude ponuka obmedzená, tak je podľa typickej ekonomickej krivky priestor na to, že konkrétne táto štvrť bude prémiovejšia. V oboch projektoch tak cenovky môžu byť dorovnané okolitým prémiovejším projektom. Dopyt po takomto bývaní tam je, takže v rámci krátkodobého až strednodobého horizontu developeri nemajú dôvod preklasifikovať downtown na nižšiu až strednú triedu,“ myslí si Pružinský. 

Ceny nehnuteľností v týchto lokalitách bude dvíhať nielen dopyt od prémiovejších klientov, ale aj náklady spojené s prípravou pozemkov a výstavby. Analytik Pružinský predpokladá, že si projektu nájdu svojich majiteľov aj napriek vyšším cenám a budú určite nadpriemerom v rámci bratislavského trhu.

 

Budúca tvár bratislavského downtownu

Panoráma Bratislavy sa každým rokom mení. Momentálne sa dokončuje 4. veža SkyParku s plánovaným kolaudačným procesom koncom roka. Plánuje sa aj realizácia piatej veže.

Developer Mint Investmests momentálne stavia projekt Metropolis s plánovaným ukončením stavby koncom roka 2023. K novým projektom na papieri patria aj Ister Tower a Portum Towers. Práve Portum Towers s plánovanou výškou investície až 176 miliónov eur patrí k najdrahším bratislavským projektom. V príprave je aj pokračovanie Klingerky, s dvoma novými etapami a plánovaným uvedeným na trh v priebehu budúceho roka.

 

Zdroj: hnonline.sk

Návrat na výpis