12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Ceny bytov prekonali v piatich krajoch historické rekordy

ceny-bytov-na-slovensku-rastli.JPG

02.05.2019 16:25

Päť z ôsmich krajov eviduje najvyššie ceny bývania od zavedenia štatistík. Vyplýva to z najnovšej analýzy Národnej banky Slovenska, ktorá očakáva ďalší rast cien.

Priemerná cena bývania na Slovensku vzrástla v prvom štvrťroku 2019 oproti záveru minulého roka o 2,12 percenta. Inak povedané, záujemca si medzikvartálne musel v priemere priplatiť za štvorcový meter 31 eur, keď cena vychádzala na 1 494 eur za štvorcový meter.

Historické rekordy

Suma za celé Slovensko atakovala rekordy. Za maximom z druhého štvrťroka 2008 zostala o 55 eur. Vtedy bola priemerná cena štvorcového metra na úrovni 1 549 eur. Vo väčšine krajov sa pritom byty predávajú najdrahšie v histórii.

Bratislavský, Trnavský, Nitriansky, Trenčiansky a Žilinský kraj majú v prepočte na štvorcový meter rekordné čísla. Pod to, že historicky najvyššie číslo nie je aj na celoslovenskom trhu sa podpísal hlavne Košický kraj. Ceny v ňom boli nižšie tak medzikvartálne (-1,05 percenta), ale aj medziročne (-3,54 percenta).

 

Ako sa zmenili ceny v regiónoch (eur/m2)

Kraj

Priemerná cena v 1. štvrťroku 2019

Medzikvartálna zmena v %

Medziročná zmena v %

Bratislavský

2 053

1,84

5,55

Trnavský

1 124

1,63

12,4

Nitriansky

878

8.40

27,06

Trenčiansky

895

7,57

19,49

Žilinský

1 046

5,66

18,46

Banskobystrický

809

3,72

5,20

Košický

1 035

-1,05

-3,54

Prešovský

977

5,62

17,71

SR spolu

1 494

2,12

7,02

Zdroj: Národná banka Slovenska

 

Aj to sa podpísalo pod to, že medziročne sa zmiernil rast priemernej ceny bývania z 7,6 na sedem percent. „K spomaleniu medziročného rastu priemernej ceny bývania došlo vďaka spomaleniu medziročného rastu cien bytov (z 9,0  na 8,4 percenta) i priemernej ceny domov (z 5,5 na 5,1 percenta),“ píšu analytici NBS.

Skokové nárasty

 

Že trh zažíva skokové nárasty cien dokazujú medziročné porovnania. Napríklad v Nitrianskom kraji, ktorého trh výrazným spôsobom ovplyvnil príchod automobilky, rástli medziročne ceny o vyše 27 percent. Takmer pätinové nárasty cien evidovali v Trenčianskom a Žilinskom kraji.

V tomto smere analytici poukazujú na spomaľovanie rastu cien v Bratislavskom a Trnavskom kraji, resp. prehlbujúci pokles cien v Košickom kraji.  „Môže to súvisieť s vyčerpaním úverových kapacít domácností pri obstarávaní bývania v týchto krajoch. Alebo povedané inak, výška úverových prostriedkov, potrebných na obstaranie bývania, sa už dostáva na hranicu alebo aj nad reálne finančné možností domácností v daných krajoch,“ naznačujú analytici.

Analýza tiež poukázala na to, že rozptyl bývania medzi slovenskými krajmi je veľký. Pokračuje zhoršovanie dostupnosti bývania najmä v Nitrianskom kraji, ale k zhoršeniu dostupnosti bývania došlo aj v ďalších slovenských krajoch. Naopak, náznak zlepšenia dostupnosti bývania bol zaznamenaný v Bratislavskom kraji a Košickom kraji.

 

Bublina nehrozí

NBS pravidelne vyhodnocuje riziko vzniku realitnej bubliny. Aktuálne je vývoj na trhu zaradený v pásme vzostupu, keď oproti minulému štvrťroku došlo k jeho zníženiu. „Prispel k tomu hlavne tlmiaci vplyv podielu úverov na bývanie vo vzťahu k disponibilnému príjmu domácností,“ naznačujú analytici.

Podľa analýzy záujem o nákup nového bývania pretrváva. Dopytu pomáha vývoj príjmovej situácie, ale aj nízke úverové sadzby. Situáciu by však mali čoraz výraznejšie ovplyvňovať prísnejšie podmienky na získanie úveru.

Aj v ďalších mesiacoch však analytici NBS predpokladajú pokračovanie rastu cien. „V dôsledku obmedzenej ponuky hlavne cenovo dostupnejších bytov možno aj v nasledujúcich štvrťrokoch očakávať ďalší rast priemernej ceny bývania,“ konštatujú v analýze.

 

Zdroj: etrend.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.