12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Ceny nehnuteľností klesajú na celom Slovensku, niekde až o vyše 15 %

klesanie cien nehnutelnosti 2023.jpg

21.07.2023 16:13

Prepad cien nehnuteľností badať na celom území Slovenska a ceny sa približujú tým spred dvoch rokov. Najdlhšie si cenu držali 3-izbové byty, avšak zlacňovať začali už aj tie. Jedinou výnimkou je centrum Bratislavy, kde sú ceny medziročne stále drahšie cca o 14%.

Vysoká inflácia, zdražovanie hypoték a celková ekonomická neistota spôsobila minulý rok stratu záujmu kupovať nehnuteľnosti. Po rokoch rastu tak prišla stagnácia či dokonca aj klesanie cien. Táto situácia potešila hlavne kupujúcich, ktorí s vlastnými prostriedkami čakali na to, až začnú nehnuteľnosti zlacňovať.

Nehnuteľnosti naďalej pokračujú v poklese. Na základe dát z aplikácie Trhové reporty poskytované webom nehnutelnosti.sk vidieť v niektorých regiónoch medziročne až vyše 22% pokles cien (2-izbové byty v Prešove). V prípade 2-izbových bytov bol zaznamenaný medziročný pokles na celom Slovensku. 3-izbové byty klesali tiež, s výnimkou Starého mesta v Bratislave. Opäť sa ukazuje, čo dokáže s cenou urobiť atraktívna lokalita a nedostatok bytov v danej lokalite. Medzikvartálny pokles cien je oproti marcu takmer o polovicu menší, čo naznačuje postupnú stabilizáciu,“ uviedol v tlačovej správe Michal Pružinský, analytik portálu.

„Segment trojizbových bytov zareagoval na túto krízovú situáciu ako posledný. Ešte v marci sme v dynamických slovenských regiónoch zaznamenali rast cien, no v stagnujúcej ekonomickej situácii na Slovensku i v Európe zvolili pravdepodobne aj potenciálni klienti so silnejším zázemím opatrnú pozíciu,“ dodal v tlačovej správe analytik portálu. 

V mestách, kde výstavba novostavieb stále nestačí na vysoký dopyt po novostavbách (najmä východ Slovenska – Prešov a Košice), môže ešte dôjsť k ďalšiemu zlacňovaniu. Práve z dôvodu, že kým developer z hľadiska nákladov nemôže zlacňovať donekonečna, majitelia starších nehnuteľností sú flexibilnejší, čo sa týka predajnej ceny a v záujme predaja ju môžu ešte znížiť. Klesajúci dopyt po nehnuteľnostiach by mohlo naštartovať znižovanie úrokových sadzieb, čo sa však v najbližšej dobe neočakáva.

2i-byty.jpg

Zdroj údajov:hnonline.sk / Trhovereporty.sk, Nehnuteľnosti.sk

 

3i-byty.jpg

Zdroj údajov:hnonline.sk / Trhovereporty.sk, Nehnuteľnosti.sk

 

zdroj textu: hnonline.sk

zdroj obrázku: TASR

Návrat na výpis