12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Čo bude s bytmi ZAJTRA a čo po KORONE ?

ceny bytov po koronaviruse.jpg

11.04.2020 19:19

V realitách pôsobím od roku 2006 a zažil som už podobnú krízu v 2008 až 2010, ale predsa inú! Píše zakladateľ siete ARCHEUS, Rastislav Štalmach.

Bolo to v  novembri 2008, keď z jedného dňa na druhý,  veľký developer znížil ceny svojich bytov o 40%, pretože mu chýbal cash. Ostatní ho chtiac – nechtiac museli nasledovať ak chceli predať. To bol dôvod na skokovité zníženie cien.

Takýto scenár tentokrát nehrozí, keďže je na realitnom trhu najmenší počet bytov na predaj za posledné roky  a banky majú najnižšie úroky na hypotéky v histórii.

Je tu ale zopár ALE !

S určitosťou môžeme počítať, že niekoľko firiem skrachuje (už to začalo) a ľudia prídu o svoj pravidelný príjem. V tejto kategórii sú ľudia ktorí uvažovali o kúpe nového alebo väčšieho bytu. Zatiaľ to presunú na neurčito.

Druhou kategóriu sú investiční kupujúci (kúpim – predám) . Takýchto je 20 – 30% . Budú vyčkávať na nižšie ceny pri kúpe.

Treťou kategóriu sú tí, ktorí už byt vlastnia a prenajímajú krátkodobo cez Airbnb alebo Booking.  Príjem sa im už okamžite zastavil.  Väčšina z nich to má cez hypotéku, ktorá sa „splácala sama“ vďaka príjmu od turistov.  To už ale skončilo. Obnovenie dôvery v cestovanie potrvá mesiace po skončení korony. Títo majitelia majú dve možnosti . Buď začnú hľadať klientov na dlhodobý nájom alebo byt predaju.

A najdôležitejšou skupinou ktorá ovplyvňuje dopyt,  sú banky. Tie už veľmi promptne začali okliešťovať záujemcov o hypotéky. Dokonca niektoré úplne pozastavili prijímanie nových žiadostí (samozrejme interne) a to až na 3 mesiace.

Je to ich prirodzená reakcia, sú to predsa podnikateľské subjekty. Lepšie je mať peniaze na účte ako u dlžníka (klienta), ktorý im to nevie vrátiť, keďže sám netuší, či bude mať zajtra prácu.

Na konci dňa sa nám výrazne zredukoval potenciál kupujúcich. To bude mať vplyv na ceny bytov.  O koľko % ?  To záleží, ako dlho to celé potrvá a ako rýchlo sa naštartuje ekonomika. 

Držme si prsty,  aby to bolo čo najrýchlejšie.

 

Autor: Ing. Rastislav Štalmach

Návrat na výpis