12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Dilema, ktorá trápi Slovákov: Oplatí sa rekonštruovať starý byt, či rovno kúpiť nový?

new house.jpg

09.11.2018 16:25

Mnoho ľudí túžiacich po vlastnom bývaní často rieši práve túto otázku. Aj vy zvažujete, či kúpiť úplne nový byt, alebo radšej investovať do starého? Tu je niekoľko odporúčaní, ktoré vám uľahčia rozhodovanie.

Keď chcete zostať "doma"

Máte svoj byt, a hoci je starší, na sťahovanie nemáte chuť? V tomto prípade je podľa Jozefa Futrikaniča, riaditeľa odboru financovania nehnuteľností v ČSOB, renovácia vhodnou voľbou: „Investovať do rekonštrukcie nehnuteľnosti, ktorú už vlastníme a bývame v nej, určite nie je zlý nápad. Najmä vtedy, ak sa nechceme odsťahovať, pretože k bytu máme vzťah, je nám tam dobre, má vhodné dispozičné riešenie alebo sme si jednoducho zvykli na danú lokalitu a ceny nových nehnuteľností sú príliš vysoké. Zvyčajne je rekonštrukcia lacnejšia ako kúpa nového bytu, domácnosť sa teda aj menej zadlží.“

Porovnajte cenovú ponuku

Ak však zatiaľ nemáte vlastné bývanie, stojíte pred zložitejšou otázkou. Novostavba, alebo radšej starší byt? Prvým krokom je spraviť si podrobný prehľad o cenách vyhliadnutých nehnuteľností – starších aj nových. „Rekonštrukcia, obnova, nadstavba či prístavba sa finančne oplatí hlavne vtedy, ak sú medzi cenami starších nehnuteľností v pôvodnom stave a porovnateľných nových nehnuteľností či bytov po významnej rekonštrukcii v tej istej lokalite veľké rozdiely,“ hovorí Jozef Futrikanič. Najväčšie rozdiely v cenách nehnuteľností sú pritom vo vychytených lokalitách. Novostavby sú tam veľmi drahé a pre väčšinu ľudí nedostupné. Aj preto je vtedy komplexná rekonštrukcia staršieho bytu alebo domu zväčša výhodnejším riešením.

Nový byt je ešte stále zvyčajne drahší

Pri nehnuteľnostiach je dôležitá lokalita, či už ide o konkrétne mesto, mestskú časť, alebo konkrétne umiestnenie v rámci sídliska. Pri rozhodovaní zaváži aj investovaná suma. „Ak sú ceny starších nehnuteľností veľmi podobné cenám nových porovnateľných nehnuteľností v danej lokalite, je dobré zvážiť rovno kúpu nového bývania. Zvyčajne to však neplatí, ceny tých nových s podobnými parametrami sú zväčša o 30 % až 100 % vyššie v závislosti od lokality a situácie na trhu,“ približuje Jozef Futrikanič.

 

Starší byt môže byť lepším riešením, nielen z pohľadu ceny

Možno máte v hlave vysnívané bývanie, no nedarí sa vám nájsť novú nehnuteľnosť, ktorá vám vyhovuje zo všetkých stránok – či už v rámci dispozičného riešenia, alebo ceny? Toto je tiež jeden z prípadov, keď sa oplatí premýšľať nad rekonštrukciou lacnejšieho staršieho bytu. „Platí to najmä vtedy, ak sme technicky a stavebne zruční a vieme si časť prác napríklad urobiť sami. Výhoda je, že si interiér a priestor urobíme podľa vlastných predstáv, použijeme materiály, ktoré chceme, vyberieme si firmy a vytvoríme si domov. Keď si totiž už kupujeme niečo, čo je komplet hotové, často to nie je v súlade s našimi potrebami, aj keď je to nové. Ak nemáme v rodine niekoho, kto má estetický cit, je dobré sa poradiť s architektom,“ odporúča Jozef Futrikanič.

 

Cena nehnuteľnosti po rekonštrukcii narastie

Ak sa rozhodnete pre renováciu, zvyšujete tým aj hodnotu staršieho bytu. „Pri väčšej rekonštrukcii, teda napr. pri výmene kúpeľne, podláh, kuchyne, okien, rozvodov platí, že cena vám môže vzrásť až na úroveň cien porovnateľných novostavieb v danej lokalite. Rozdiel cien nových bytov a takto zrekonštruovaných môže byť len 10 % až 25 % v prospech novostavieb. To platí za predpokladu, že je o bývanie v danej lokalite záujem. Náklady na rekonštrukciu sa väčšinou premietnu v plnej miere v cene nehnuteľnosti a zvyčajne ju ešte zdvihnú o ďalších 15 % až 30 %.“

 

Text článku pochádza z webu mojdom.zoznam.sk

Návrat na výpis