12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Hypotéky budú s úrokom okolo 4,5 percenta ešte aspoň tri roky, predpovedá centrálna banka

drahsie hypoteky.jpg

06.04.2023 14:17

Hypotéky zdražejú na 4,5 percenta a pri tejto cene zostanú aspoň do roku 2025, prognózuje Národná banka Slovenska. V tomto čase dostane novú úrokovú sadzbu zhruba polovica existujúcich hypoték, splátky domácnostiam porastú aj o stovky eur. Podiel domácností, ktoré pri vysokej inflácii dokážu kryť výdavky z existujúceho príjmu, pritom klesá a je to podobne silné ako v poslednej kríze v roku 2008.

Hypotéky tento rok zdražejú na úroveň 4,5 percenta, tam sa zastabilizujú a zotrvajú tak aspoň do roku 2025, odhaduje Národná banka Slovenska (NBS) v najnovších ekonomických prognózach. Je to dôležité číslo pre ľudí, ktorí potrebujú bývať a plánujú si zobrať hypotéku. Ale aj pre polovicu tých, čo už hypotéku majú. V čase, o ktorom hovorí NBS, sa bude končiť fixácia starých nízkych sadzieb zhruba 320-tisíc hypotékam.

Splácanie úverov domácnosťami môže byť po zvýšení splátok po refixácii náročnejšie. Zmeny v mesačných splátkach hypoték budú totiž výrazné, stúpnuť môžu aj o stovky eur. Denník E ich prepočítaval v tomto texte.

 

nbs.jpg

 

Mnohé domácnosti sa pritom už teraz dostali do ťažšej finančnej situácie, hovorí NBS v najnovšom štvrtkovom komentári. Podľa jej prieskumu medzi domácnosťami klesá podiel tých, ktoré sú schopné pokryť svoje výdavky existujúcimi príjmami. „Tento pokles je prakticky rovnaký ako počas ekonomickej krízy v rokoch 2008 – 2010,“ hovorí.

Priemerná reálna mzda na Slovensku klesla vlani prvýkrát po desiatich rokoch a najvýraznejšie minimálne od roku 1998. Ľudia podľa NBS očakávajú najmenšiu tvorbu úspor za uplynulú dekádu. Zhoršenie finančnej situácie domácností už NBS vidí aj na vkladoch obyvateľstva, ktoré medziročne do konca januára klesli o 1,3 percenta.

Slovensko bolo jedinou krajinou eurozóny, kde vklady obyvateľstva klesli. Nešlo ani tak o výbery v prvotnom strachu z vojny proti Ukrajine na jar minulého roku. Najviac podľa centrálnej banky klesali od júla do novembra minulého roku. Časť prostriedkov si síce mohli ľudia presunúť na termínované účty, no výbery z bežných účtov to nekompenzovalo.

Zatiaľ banky problémy so splácaním nemajú, podiel zlyhaných úverov zostáva na historickom minime. Najviac ľudí zasiahnu nové splátky úverov budúci rok a v roku 2025. Vtedy sa podľa NBS zvýši mesačná splátka zhruba 260-tisíc hypotékam, čo je orientačne 40 percent všetkých úverov na bývanie. Tento rok čaká refixácia viac než 70-tisíc úverov.

Vyššie úrokové sadzby zatiaľ komplikujú život tým, ktorí si chcú vziať novú hypotéku. Drahé úvery, pri ktorých ľuďom nevyjde pri splnení všetkých požadovaných limitov dostatočne vysoká hypotéka, spôsobujú spolu s opatrnosťou klientov výrazný prepad nových úverov na bývanie. V decembri bol podľa NBS ich objem menší o 20 percent v porovnaní s rokmi 2019 a 2020, v januári dokonca až o 40 percent.

Slovensko bolo pritom jednou z mála krajín, kde banky nesprísňovali úverové štandardy na hypotéky a ani to neplánujú. Podobný prístup majú banky len v Grécku a Poľsku.

graf-2.jpg

NBS predpokladá, že sa rast hypoték v tomto roku zmierni z až nežiaduco vysokých dvojciferných čísel dosahovaných z minulosti na úroveň okolo štyroch percent. To bude vplývať aj na ceny nehnuteľností. NBS v najnovšej správe avizovala, že registruje pokles ponukových cien bývania aj v prvých mesiacoch tohto roka.

graf-3.jpg

 

Zdroj: e.dennikn.sk

 

 

Návrat na výpis