12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

15-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

odhad-ceny-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality.png

hypotekarne-poradenstvo-pri-kupe-nehnutelnosti-archeus-reality.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Špecifiká kúpy družstevného bytu

ako predat druzstevny byt.jpg

06.04.2021 10:45

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že pri kúpe družstevného bytu nekupujete byt samotný. Ak niekto predáva družstevný byt, neprevádza vlastníctvo bytu, ale prevádzajú sa členské práva a povinnosti bytového družstva, ktorých sa ich spoluvlastník vzdá v prospech Vás za dohodnutú kúpnu cenu.

Ako prebieha kúpa družstevného bytu? Ako postupovať a čo všetko je potrebné k bezpečnému nadobudnutiu? Môžem kúpu takéhoto bytu financovať  hypotékou?

 

Čo je potrebné vedieť pred kúpou družstevného bytu

Z praxe môžem povedať, že proces kúpy družstevného bytu až po nadobudnutie do osobného vlastníctva je celkom jednoduchý proces. No pred samotnou kúpou je dôležité mať v rukách nasledovné doklady a potvrdenia.

  • vzor zmluvy o prevode práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve. Pozorne si prečítajte podmienky zmluvy
  • potvrdenie bytového družstva, že na predmetnom byte nie sú nedoplatky. V prípade nedoplatkov členské práva družstvo neprevedie.
  • potvrdenie o výške anuity (zostatková hodnota bytu, suma za ktorú vám byt družstvo prevedie do osobného vlastníctva)
  • informujte sa na bytovom družstve o podmienkach odkúpenia bytu do osobného vlastníctva. Bytové družstvo nemôže brániť nájomníkom v odkúpení bytu ak oň požiadajú.

Prevodom členských práv a povinností sa stanete členom bytového družstva a získate nájomnú zmluvu k bytu. Ešte stále nie ste vlastníkom bytu zapísaným na liste vlastníctva, no v tejto chvíli môžete družstvo požiadať o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva.

Prevod družstevného bytu sa realizuje na základe dohody o prevode členských práv a povinností spojených s členstvom bytovom družstve. Je to písomná dohoda, ktorú vydá konkrétne bytové družstvo. Súčasne zúčastnené strany uzatvoria dohodu, ktorá obsahuje dohodnutú kúpnu cenu za odstúpenie členstva v bytovom družstve. Podpis oboch strán musia byť úradne overené.

Keďže práva k bytu prechádzajú na nadobúdateľa dňom podania Dohody o prevode členských práv a povinností na družstve, je dôležité, aby pri podaní na družstve bola vyplatená dohodnutá kúpna cena za prevod družstevného bytu.

 

Financovanie kúpy družstevného bytu

Financovanie kúpy družstevného bytu hypotekárnym úverom nie je možný, nakoľko kupujete členské práva, nestávate sa vlastníkom bytu. Preto byt nie je možné založiť. Neznamená to ale, že si pri kúpe družstevného bytu nemôžete pomôcť hypotekárnym úverom. Môžete dočasne založiť napríklad rodičovskú nehnuteľnosť a po odkúpení bytu do osobného vlastníctva ťarchu prenesiete. Dôležité je ale aby hodnota zakladanej nehnuteľnosti bola rovnaká ako kupovaný byt.

Ak sa už stanete členom družstva, celý proces odkúpenia bytu do osobného vlastníctva trvá spravidla 3 až 5 týždňov.

 

Zhrnutie

Z kúpy družstevného bytu nemusíte mať obavu. Dodržte predovšetkým tieto základné pravidlá a v krátkom čase budete spokojným vlastníkom.

  • na začiatku si prečítajte vzor zmluvy o prevode členských práv družstva
  • zistite či na predmetnom byte nie sú nedoplatky na nájomnom
  • overte anuitu, sumu ktorú budete musieť zaplatiť, aby ste si mohli byt odkúpiť do osobného vlastníctva ( sú to pre Vás náklady naviac )
  • zistite si presné podmienky, za ktorých si budete môcť byt odkúpiť do osobného vlastníctva
  • vyriešte si financovanie, ak chcete kúpu financovať hypotékou požiadajte rodičov, príbuzných, ktorí by Vám umožnili dočasne založiť ich nehnuteľnosť

 

Autor:

predaj-druzstevneho-bytu-monika-krcova-realitna-maklerka-senica.jpg

Verím, že máte teraz v problematike kúpy družstevného bytu jasnejšie. Ak máte k tejto problematike viac otázok alebo rovno nad kúpou uvažujete, môžete ma kedykoľvek kontaktovať.

0908 561 713 / krcova@archeus.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.