12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Nové pravidlá hypoték - regulácie Národnej banky Slovenska

zmluva.jpg

20.09.2018 11:15

V júli tohto roku boli spustené nové regulácie týkajúce sa financovania bývania, ktorých účinnosť vyvrcholí v druhej polovici roka 2019.

Vzhľadom k tomu, že skutočný hypotekárny špecialista spolupracuje so všetkými bankami a stavebnými sporiteľňami, a vzhľadom k počiatočnej fáze zavádzania opatrení, nie sú zatiaľ dôsledky pre klientov veľmi badateľné.

 

Okrem toho, že už nie je možné poskytovať hypotéky s financovaním nad 90% bankou akceptovanej hodnoty nehnuteľnosti, taktiež sa bude postupne znižovať aj počet poskytnutých hypoték s financovaním nad 80% LTV (Loan-To-Value).

 

Kým dnes takúto hypotéku môže dostať 35% žiadateľov, od júla 2019 sa k nej dostanú už iba dvaja klienti z desiatich. Viac klientov bude teda využívať kombináciu hypotéky a dofinancovania zvyšku kúpnej ceny iným úverom. Množstvo bánk poskytuje spotrebné úvery na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti s omnoho výhodnejšími podmienkami, v porovnaní s bezúčelovým spotrebným úverom. V konečnom dôsledku je tento spôsob financovania pri správnej kombinácii produktov ekonomicky výhodnejší ako 90% financovanie formou hypotéky.

 

Väčším strašiakom je ale ukazovateľ so skratkou DTI (Debt-To-Income). Hovorí o tom, že maximálna celková suma všetkých úverov žiadateľa (žiadateľov) musí byť rovná 8-násobku ich čistého ročného príjmu. Ak teda napríklad niekto zarába 800 Eur mesačne, maximálna možná suma všetkých jeho úverov (hypoték, spotrebných úverov, nebankových úverov, kreditných kariet...) bude 76.800 Eur.

 

Stále ale bude určitá časť klientov, ktorých celková zadlženosť bude môcť prekročiť túto hranicu.

Do konca septembra 2018 je to 20% z celkového počtu žiadateľov, postupne sa toto číslo zníži na 5% (t.j. 5 ľudí zo 100) do júla 2019. Zvýhodnení budú aj žiadatelia do 35 rokov s príjmom neprevyšujúcim 1,3-násobok priemernej mzdy, z ktorých ďalších 5% bude mať možnosť maximálnej zadlženosti na úrovni 9-násobku čistého ročného príjmu. 

 

Zatiaľ sa teda významné zmeny nedejú, radšej sa ale obráťte na odborníka v oblasti financovania kúpy nehnuteľností, ktorého rady Vás nestoja nič, ale ušetria Vám množstvo času, starostí a peňazí.

 

Zdroj: hypotekárny špecialista Ing. Boris Ilić (Gepard Finance)

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.