12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

16-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Obrat na realitnom trhu naznačuje znižovanie cien

klesanie cien nehnutelnosti.jpg

10.11.2022 15:05

Niekoľkoročné priaznivé obdobie v realitnom trhu, kedy rástol nielen počet predajov, ale aj ceny, za ktoré sa predávali nehnuteľnosti, je zdá sa, na konci. Záujem o nehnuteľnosti na celom Slovensku celoročne klesol o 60%*

* analýza Bencont Investment

 

Faktory tohto poklesu sú jednoznačné:

  • vyššie úrokové sadzby, ktoré zvyšujú výšku splátky a vďaka ktorým si stále menej klientov môže dovoliť kúpiť nehnuteľnosť
  • vysoké ceny energií – do ponuky sa dostávajú nehnuteľnosti, ktoré ľudia kúpili predovšetkým ako investíciu a na následný prenájom. Výnosy z prenájmov dnes často vyrovnajú splátku hypotéky a energií, prípadne už na splátku nestačia, ak sa majiteľom prenajímanej nehnuteľnosti dvihli sadzby na hypotéke. Riešením je v takomto prípade nehnuteľnosť predať
  • zvyšuje sa ponuka predávaných nehnuteľností, pretože klesá dopyt zo strany kupujúcich
  • ľudia si z obavy o neistú budúcnosť peniaze radšej odkladajú ako sa ďalej zadlžujú pri kúpe nehnuteľnosti

V súčasnej dobe je väčšina kupujúcich práve tých, ktorí hľadajú nehnuteľnosť pre vlastné bývanie. Môžu si vyberať z omnoho väčšej ponuky ako tomu bolo napríklad pred rokom a tiež môžu dlhšie rozmýšľať alebo jednať o cene, keďže už v rade nestojí 5 ďalších kupujúcich.

 

Samozrejme, aj tu sa nájdu výnimky a nehnuteľnosti, ktoré si svoju cenu držia. Prispieva k tomu nedostatok podobných nehnuteľností či exkluzívnosť lokality. Medzi takéto nehnuteľnosti stále patria hlavne novostavby v Bratislave.

 

Pokles cien už dnes postihuje hlavne nehnuteľnosti „z druhej ruky“, ktoré boli už minimálne raz obývané. Väčšinu slovenského realitného trhu tvoria práve tieto nehnuteľnosti.

 

Osobitnou kategóriou sú tiež rekreačné nehnuteľnosti, ktorým po prudkom covidovom náraste cien už padli cenovky. Nielen pre to, že cestovanie sa opäť rozbehlo, ale aj pre to, že kúpa rekreačnej nehnuteľnosti nenaplní existenčnú otázku bývania, ale ide skôr o investíciu.

Záujemcovia o predaj musia mať v súčasnosti reálne očakávania a nastaviť cenu nielen konkurencieschopnú iným podobným nehnuteľnostiam v ponuke, ale nastaviť reálnu cenu aj z hľadiska kúpyschopnosti a dopytu potenciálnych kupujúcich.

 

Chcete teraz predať nehnuteľnosť? Poraďte sa s odborníkmi o najlepšej stratégii a cene svojej nehnuteľnosti.

 

autor: www.archeus.sk

zdroj: forbes.sk, zdroj obrázka: pexels.com

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.