12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Záujem o hypotéky neklesá. Môže za to inflácia aj rastúce sadzby.

zaujem o hypoteky nesklesa_072022.jpg

06.07.2022 10:20

Medziročný nárast poskytnutých hypoték vzrástol v apríli o 10,2%.

Najväčšia inflácia za posledné roky, ale aj rastúce úrokové sadzby bánk, niekedy doslova zo dňa na deň. Predpoklad, že by sa záujem ľudí o bývanie a hypotéky znížil sa zatiaľ nepotvrdzuje. Práve naopak. Dopyt po bývaní naďalej výrazne prevyšuje ponuku a týka sa to nielen novostavieb, ktorých je dlhodobo málo.

„Domácnosti motivujú k zadlžovaniu sa obavy z pokračujúceho rastu cien nehnuteľností, ktorý by mohol predražiť ich kúpu v budúcnosti, ako aj pokračujúci nárast úrokových sadzieb, ktorý by mohol obmedziť ich kúpyschopnosť v ďalšom období,“ uviedla NBS.

Inflácia prevyšuje nárast úrokových sadzieb, preto je zadlžovanie sa stále výhodnou možnosťou, ako s infláciou bojovať. Veľká časť úverov je stále poskytovaná pri záporných reálnych úrokových sadzbách. Priemerné úrokové sadzby dnes majú hodnotu spred 3 rokov, kedy bol najväčší záujem o dlhšie a drahšie fixácie.

„Kým v roku 2021 boli fixácie nad päť rokov skôr výnimočné, v apríli 2022 sa týkali takmer každej druhej hypotéky,“ priblížila Národná banka Slovenska. Ceny nehnuteľností sa medziročne zvýšili o viac ako 20%, čo je podobná hodnota ako pred finančnou krízou v roku 2008. Rast cien nehnuteľností patrí na Slovensku k najvyšším k Európe a prevyšuje nárasty platov.

Pri aktuálnych cenách a dostupnosti bývania NBS očakáva na konci roka 2022 najnižšiu dostupnosť bývania za posledných 10 rokov.

 

Zdroj: forbes.sk

Zdroj obrázka: pexels.com

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.