12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Zmeny pri stavbe domu, bazénu aj altánku

architect-architecture-body-33343.jpg

14.09.2023 11:40

Od 1. mája 2024 budú platiť zmeny v stavebnej legislatíve, ktorých cieľom je priniesť poriadok do výstavby aj zjednodušiť administratívne procesy spojené s výstavbou.

Ohlásenie drobnej stavby

Drobné stavby sú tie, ktoré majú k nehnuteľnosti doplnkovú funkciu a ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 (napr. altánok, menšia garáž). Drobnou stavbou je aj rekonštrukcia bytového jadra. Ohlásiť drobnú stavbu bude možné elektronicky a iba podaním ohlásenia. K elektronickému formuláru pripojíte situačný výkres s vyznačením hraníc pozemkov podľa katastrálnej mapy a umiestnením stavieb. V prípade splnenia všetkých podmienok a s potrebnými stanoviskami bude možné začať stavať už druhý deň od podania ohlásenia.

Zrýchli sa aj lehota na získanie stavebného povolenia a to na 40 dní odo dňa, kedy bude úradu predložená kompletná stavebná dokumentácia. Pôvodná lehota na vyjadrenie sa bola 60 dní.

 

Stavba a dokumenty

Zmena sa nedotkla základných pravidiel pri stavbe domu. Naďalej pre stavbu s výmerou viac ako 25 m2 potrebujete povolenie, ktoré získate od stavebného úradu v okrese, v ktorom chcete stavať. Musíte preukázať, že ste majiteľom pozemku, na ktorom bude stavba stáť (list vlastníctva), doložiť kópiu katastrálnej mapy, projektovú dokumentáciu stavby, územné rozhodnutie, vyhlásenie o stavebnom dozore, certifikát o spôsobilosti projektanta, súhlas vodární, elektrární, mať vyjadrenie správcu cesty a dopravného inšpektorátu, súhlasy obce a susedov. Potrebné tlačivá sa môžu na jednotlivých stavebných úradoch líšiť.

Po ukončení stavby do bodu, kedy je možné zapísať ju do katastra (stavba má hotovú strechu, odkvapy, bleskozvod) sú naďalej potrebné tieto dokumenty: žiadosť o zápis stavby do katastra, rozhodnutie o určení súpisného čísla, geometrický plán (ak stavba na mape ešte nie je zakreslená).

Pri stavbe bazénov alebo altánku je potrebné vychádzať z toho, či ich plocha nepresiahne 25 m2. Ak áno, je potrebné stavebné povolenie s projektovou dokumentáciou. Pri bazénoch je podstatná aj hĺbka a to v prípade drobnej stavby max 3m.

 

Poplatky

Budúci rok zostávajú v platnosti ceny za kolok pri podaní návrhu na vklad do katastra:

33€ elektronicky / 66€ štandardný vklad / zrýchlený do 15 dní elektronicky 133€ / zrýchlený do 15 dní 266€

Pri prvotnom zapísaní novostavby do katastra nie je žiaden poplatok.

 

Zdroj: hnonline.sk

Návrat na výpis