7 faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere pozemku

02.03.2016 00:00
Nižšia cena stavebného pozemku často zvádza k ignorovaniu iných parametrov. Tie pritom môžu bývanie nielen znepríjemniť, ale aj predražiť.
1. Prírodné vplyvy
V prvej fáze treba dbať na to, či sa pozemok nenachádza na mieste, ktoré je ohrozené prírodnými vplyvmi. Na Slovensku je to najmä riziko povodní. Stavebný pozemok by nemal byť v záplavovej oblasti riek, respektíve vodných nádrží.
Medzi prírodné vplyvy patrí aj zemetrasenie, ktoré sa v súčasnosti na Slovensku vyskytuje len v malej miere a nízkej intenzite, čo sa však môže v budúcnosti zmeniť. Preto treba dbať aj na to, či sa pozemok nenachádza v zóne so zvýšením rizikom zemetrasenia.
V neposlednom rade treba počítať aj s pôsobením vetra. Stavebný pozemok by sa nemal nachádzať v lokalite, ktorá je príliš ohrozená nárazovým, prípadne silným prevládajúcim vetrom. Vplyv vetra dokonca dokáže negatívne ovplyvniť aj tepelné straty objektu, teda zvýšiť jeho energetickú náročnosť.
Pri výbere pozemku je potrebné brať do úvahy aj radónové riziko. Toto riziko je však relatívne ľahko eliminovateľné použitím hydroizolácií s radónovou ochranou.
2. Vplyvy ľudskej činnosti
Na stavebný pozemok môže negatívne pôsobiť hluk a prašnosť. Tieto vplyvy sú často spojené s dopravou alebo priemyslom. Ak sa rozhodnete stavať na pozemku v blízkosti rušného dopravného ťahu, musíte sa zmieriť so zvýšenou hlučnosťou a prašnosťou. V blízkosti dopravných ťahov je zvýšené aj riziko otrasov.
Ak sa pozemok nachádza v okolí priemyselnej zóny, zvoľte také miesto, aby prevládajúce vetry smerovali od stavebného pozemku k priemyselnej zóne.
3. Geológia a sklon pozemku
Čím sú základové pomery na pozemku zložitejšie, tým je vyššia výsledná cena založenia plánovaného objektu. Na pozemku so zložitými základovými pomermi sa nachádza väčšinou ílovitá, hlinitá alebo piesočnatá zemina. So zložitými základovými pomermi treba rátať aj pri pozemku so zvýšenou hladinou podzemnej vody či pozemku ohrozenom zosuvom pôdy.
Na určenie presných geologických pomerov na stavebnom pozemku je potrebné uskutočniť geologický prieskum, ktorý väčšinou nie je lacnou záležitosťou a na Slovensku sa robí pri výstavbe rodinných domov len sporadicky.
Ak nepoznáte presné geologické pomery, je potrebné založenie objektu predimenzovať, teda uvažovať s horšími geologickými pomermi. V prípade, že geologické pomery poznáte presne, je možné zakladanie idealizovať, čo môže v konečnom dôsledku ušetriť náklady na výstavbu.
Ďalším kritériom je sklon stavebného pozemku. Čím má pozemok väčší sklon, tým je na ňom zvýšené riziko zosuvu pôdy. Geologickým prieskumom sa dá táto možnosť vylúčiť. Pri zvýšenom sklone treba rátať aj s vyššou cenou založenia plánovaného objektu a vyššími nákladmi na terénne úpravy.
4. Orientácia a tvar pozemku
Objekt by sa mal nachádzať na severnej strane pozemku tak, aby južná strana ostala voľná a objekt ju nezatieňoval. Na južnej strane pozemku potom vznikne priestor na výstavbu terasy alebo záhrady.
Ak sa rozhodnete objekt vybudovať na svahu, určite sa vyhnite severnému. Rovnako dbajte na to, aby vzdialenosť rodinného domu od hranice pozemku bola 2 metre a vzdialenosť od ďalšieho rodinného domu 7 metrov.
V stiesnených podmienkach môže byť vzdialenosť od ďalšieho rodinného domu 5 metrov, čo predstavuje príliš úzku rozlohu pozemku na výstavbu. Potrebné je zhodnotiť aj prípadné tienenie na pozemku okolitou zástavbou.
5. Dostupnosť inžinierskych sietí a prístup na pozemok
Dostupnosť inžinierskych sietí je jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere stavebného pozemku. Ideálne je, ak sa dá objekt pripojiť na čo najviac sietí, a tak zdroje energií diverzifikovať. Základnými prípojkami sú elektrická, vodovodná, kanalizačná a plynová. Netreba zabúdať ani na možnosť internetového pripojenia a jeho kvalitu.
Samozrejmosťou je aj zhodnotenie prístupu k pozemku tak, aby náklady na príjazdovú komunikáciu neboli príliš vysoké. Negatívom môže byť chýbajúce verejné osvetlenie.
V neposlednom rade je potrebné zhodnotiť, či sa pozemok nenachádza v ochrannom pásme napríklad železničných tratí, ciest, diaľnic, inžinierskych sietí, cintorínov a lesov. Ak cez pozemok prechádza nejaká inžinierska sieť, často je potrebné ju preložiť na vlastné náklady.
6. Architektúra
Mnohé obce na Slovensku povoľujú len výstavbu takých objektov, ktoré svojou architektúrou zapadajú do tradičného vzhľadu obce. Ak ste teda rozhodnutý pre moderný objekt, je potrebné zistiť si obmedzenia týkajúce sa architektúry. Na niektorých územiach je schválená stavebná uzávera, ktorá neumožňuje stavať, ale len rekonštruovať existujúce objekty.
7. Občianska vybavenosť lokality
Za občiansku vybavenosť sa dá považovať napríklad vzdialenosť od zastávok mestskej hromadnej dopravy, školských zariadení, obchodných domov, športových zariadení či prírody. Netreba zabúdať ani na výhľad na okolité prostredie z pozemku.
Zdroj: gazduj.etrend.sk