12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Čo s pozemkom bez inžinierskych sietí?

pozemok bez IS_archeus reality.jpg

10.07.2017 09:30

Pozemok je základným "kameňom" pre budovanie domu. Čo v prípade, že vlastníte pozemok, ktorému chýbajú inžinierske siete?

Jednou z najdôležitejších vecí, na ktorú ľudia pri kúpe pozemku pozerajú je to, či sú na pozemku natiahnuté inžinierske siete. Prípojky na vodu, kanál, elektrinu či plyn sú základnou podmienkou pre udelenie stavebného povolenia a bezproblémové bývanie. Ak kúpite pozemok, ktorému inžinierske siete chýbajú, máte rovno niekoľko možností, ako ho využiť.
 

(Ne)výhodná kúpa

Pozemky bez inžinierskych sietí sú na prvý pohľad lákavé a to najmä svojou cenou. Ak kupujete pozemok s úmyslom vybudovať sa, táto kúpa pravdepodobne nebude šťastným riešením a v konečnom dôsledku vôbec neušetríte. A to z dôvodu, že ak sa pozemok nachádza ďalej od zastavaných, už napojených pozemkov s domami, aj svojpomocné riešenie napojenia sietí sa predraží o stovky až tisícky eur. Vo výslednej cene by ste sa mohli dostať na cenu pozemku s inžinierskymi sieťami a ušetrili by ste si starosti.
 
Náklady na budovanie prípojok sa Vám môžu čiastočne vrátiť, ak by sa na vašu prípojku chcelo pripojiť viac domácností. Zároveň však od Vás môže poskytovateľ energií prípojku odkúpiť. Môže to urobiť napríklad SPP
 
pozemok-bez-inzinierskych-siet-obrazok-clanok-archeus-realitna-kancelaria.jpg
 

Bezproblémové napojenie

Pred samotným začiatkom výstavby je najlepším riešením zahrnúť napájanie inžinierskych sietí priamo do projektu stavby. V mnohých prípadoch môže napájanie na vlastné náklady poslúžiť aj ako investícia do budúcna. Pretože aj inžinierske siete sa projektujú vzhľadom na kapacitu prenosu. Po kontaktovaní správcov sietí môžete dostať dobré správy o tom, že k pozemku stačí potiahnuť pár desiatok metrov od susedov a okolitých pozemkov. Alebo v horšom prípade, budú potrebné pomerne rozsiahle výkopové práce a zriaďovanie prípojok na vlastné náklady a na dlhšiu vzdialenosť. V takom prípade možno investovať a v budúcnosti využiť vlastnú prípojku na napájanie susedov (ak sa v okolí pozemku nachádzajú vhodné parcely na stavbu). V takom prípade by ste ako vlastník prípojok mohli od susedov požadovať poplatky.
 

Ušetrite na nepotrebnom

Niekedy boli inžinierske siete synonymom pre všetky prípojky, t.j. vodu, kanál, elektrinu a plyn. Dnes už vďaka moderným riešeniam a snahe ušetriť volia ľudia iba to, čo nevyhnutne potrebujú. Určite sa oplatí investovať do prípojky elektriny. Tá môže nahradiť aj plynovod a byť finančne výhodnejšia v prípade, že budete kúriť krbom alebo v lete využívať solárne kolektory. S elektrinou je to jednoduchšie aj na väčšom pozemku a sieťami len na jeho okraji. Kábel sa v každom prípade ťahá
jednoduchšie ako plynovod.
Pokiaľ ide o vodu, zvykne sa radšej príliš nešetriť, pretože prístup ku kvalitnej pitnej vode je základom pohodlného života. Zdrojom vody môže byť aj studňa, no aj tá potrebuje svoju kolaudáciu a vykonať rozbor vody, ktorý sa bude pravidelne opakovať. Pripojenie na verejný vodovod je nakoniec aj otázkou hygieny a komfortu.
Obmedzenie napojenia sa na kanalizáciu tiež môže nejaké financie ušetriť, no nepridá na komforte. V takom prípade je nutné riešiť čistenie splaškov inštalovanou čističkou odpadových vôd alebo žumpou, ktorá je o niečo lacnejším riešením. Čistička je však vodovodná stavba, ktorá vyžaduje schválenie. Musí vyhovieť ekologickým podmienkam a čistiť vodu rovnako kvalitne ako kanalizácia.

Využitie pozemku bez sietí

Sú prípady, kedy inštalácia inžinierskych sietí prevýši samotnú cenu pozemku. Takýto pozemok však nemusí zarastať a stále sa dá využiť. Najobľúbenejším riešením je vytvoriť na ňom záhradu. Na malý záhradný domček, ktorý nie je obývaný nie je potrebný ani prístup k elektrine, plynu a dokonca ani vode. Zásobovanie vody pre plodiny sa dá elegantne vyriešiť sudmi na zber dažďovej vody. Na záhrade však sem-tam budete potrebovať aj elektrinu. Minimálne na napojenie kosačky. Aj to sa dá dočasne vyriešiť napríklad pripojením na 12v autobatériu cez rôzne meniče napätia.
Alternatívou je využitie pozemku na podnikanie, no bez nutnosti stavby väčších objektov. Plocha sa hodí na prevádzkovanie autobazáru či ako parkovisko.
 
Zdroje: môjdom.sk, spp.sk, modrastrecha.sk
Návrat na výpis