12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Prelomová novinka pre paneláky a začiatok revolúcie v teplárstve

bytovka.jpg

24.06.2021 10:05

Odpojiť sa od veľkého zdroja vykurovania bolo doteraz takmer nemožné.

Keď vonku mrzne, chcete prísť domov do tepla. Takýto komfort však nie je lacný špás. Položka kúrenie je najväčšia zo všetkých, ktoré za bývanie platíme. Biznis dáva na celom Slovensku ročne až jednu miliardu eur. Väčšina ľudí v bytových domoch je napojená na systémy centrálneho zásobovania teplom. Roky platilo, že odpojiť sa bolo takmer nemožné. Tomu je však koniec. Parlament dnes presadil novinku, ktorá dáva šancu aj menším výrobcom tepla.

Kompromis sa rodil ťažko. Záujmy malých až stredných teplárov sú oproti záujmom veľkododávateľov veľmi odlišné. Poslanci priznávajú, že pripraviť novelu, ktorá by vyhovovala obom trhovým stranám, je nemožné. Koalícia však napokon presadila zmenu.

Doteraz platil stav, že pokiaľ sa chcel niekto odpojiť od systému diaľkového vykurovania, musel mu dať na to súhlas samotný dodávateľ. Teplári tak mohli zabrániť odlevu svojich vlastných zákazníkov. Po novom by mala byť výstavba vlastného zdroja jednoduchšia.

Nový musí byť zelenší

„Dnes sa môžete odpojiť v dvoch prípadoch. Keď sa mení látka na vykurovanie, napríklad z teplovodu na horúcovod, čo sú však veľmi raritné situácie, alebo potom na základe dohody s doterajším dodávateľom,“ vysvetľoval v rozprave poslanec Milan Vetrák z OĽaNO. S jeho pozmeňovacími návrhmi novela prinesie v teplárenstve zásadné zmeny. „Dopĺňame možnosť výpovede, s tým, že musia byť dodržané podmienky. Nový zdroj musí využívať o 20 percent tepla vyrobeného z obnoviteľných zdrojov energie ako doterajší,“ opísal Vetrák. Udeľujú tiež povinnosť samospráve, aby tieto podmienky preverovala. „Lebo doteraz sa to nekontrolovalo. Aby sa nestalo, že si niekto vybuduje zdroj, ktorý je menej efektívny,“ dodal.

Ak sa chcela bytovka odpojiť od centrálneho zásobovania teplom, veľkododávateľ sa ako účastník konania mohol vyjadriť ku všetkým aspektom. „Doteraz sa nám stávalo, že pri výstavbe teplárenského zariadenia sa vyjadrovalo hneď niekoľko dodávateľov, ktorí boli na vymedzenom území, ale nemali nič spoločné s objektom, do ktorého malo byť teplo dodávané,“ hovorí štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek z SaS. Dotknutý zdroj sa po novom nebude vyjadrovať k hocičomu, čo ho napadne, ale len k týmto dvom otázkam – k ochranným pásmam a zásahom do sústavy. O dosahoch na životné prostredie alebo zostávajúcich odberateľov bude podľa novely rozhodovať obec. Tá by mala zvážiť, či povolí odpojenie a nepoškodí sa tým sústava rozvodov tepla a či sú splnené záujmy obce, a teda záväzky štátu voči Európskej únii. „Pokiaľ by to obec nerobila, dodávateľ to môže vždy namietať ako účastník konania, či už na okresný úrad alebo ministerstvo hospodárstva,“ dodal Vetrák.

Vyhoveli aj veľkopodnikateľom

Novela reaguje aj na sťažnosti ľudí v niektorých bytovkách na príliš drahé teplo. Za posledných 15 rokov sa priemerné ceny tepla na Slovensku zdvihli o polovicu. Podľa poslancov, ktorí novelu navrhovali, sa v praxi stáva, že ceny sa zvyšujú v dôsledku reťazenia dodávateľov od výroby až po konečný odber. Prostredníctvom toho sa zvyšuje aj hodnota za teplo. „Zákazom reťazenia cien by sme chceli dosiahnuť primeranejšie ceny pre bežných ľudí. Na to sme vymedzili a definovali určité pojmy. Samotný zákon vytvorí rámce, podľa ktorých bude pri cenotvorbe postupovať regulačný úrad,“ opísal poslanec Vetrák. Ako dodal, v prvom návrhu zákona boli presne definované pojmy, ktoré sa však v pripomienkovom konaní stali kritikou veľkopodnikateľov združených v Zväze výrobcov tepla.

„Chceli, aby sme zadefinovali, čo je primárny a sekundárny okruh, sporné pojmy sme teda vypustili s tým, že sa dostanú do veľkej novely teplárenského zákona, ktorú rezort hospodárstva pripravuje v súlade s európskou smernicou o podpore obnoviteľných zdrojov energie,“ dodal Vetrák z OĽaNO. Po novom do primárneho okruhu patrí časť rozvodu, ktorá slúži na prepravu tepla od zariadenia na výrobu tepla do odovzdávacej stanice. Sekundárny okruh je od odovzdávacej stanice do zariadenia na spotrebu tepla. V tomto prípade poslanci argumentujú, že vychádzali z praxe regulačného úradu, ktorý takto postupuje vo svojich rozhodnutiach.

 

Zdroj: hnonline.sk

Návrat na výpis