Smarthome – ako funguje inteligentný dom

19.05.2017 10:50
Počuli ste už o inteligentnom dome? Svojím telefónom už môžete ovládnuť aj domácnosť. Pozrite sa ako.
Ťažko by sme hľadali niekoho, kto nemá práve vo vrecku chytrý telefón. Desiatky aplikácií nám zjednodušujú život a okrem zábavy mnohokrát prinesú veľmi praktické pomôcky. Ako využiť služby telefónu a internetu v domácnosti? Napríklad pre ovládanie na diaľku. Spoznajte, čo je to Smarthome!
Ak nemáte predstavu o tom, čo to je a ako funguje tzv. inteligentná domácnosť, je dôležité vedieť, že ide o komplexný systém automatizovanej domácnosti, ktorú môžete ovládať na diaľku prostredníctvom telefónu, internetu a špeciálnej aplikácie. V niektorých prípadoch možno ovládať domácnosť aj prostredníctvom rozhrania Bluetooth.
V skutočnosti nejde o prevratný vynález, ovládanie termostatov alebo osvetlenia prostredníctvom ovládačov poznáme už desiatky rokov. No na rozdiel od ovládačov, ktoré fungovali vďaka prenosu infračerveného žiarenia a len na krátke vzdialenosti v jednej miestnosti, skutočne inteligentná domácnosť vie fungovať sama a aj bez vašej prítomnosti. Aké sú jej výhody? Okrem komfortu sú to určite aj nižšie náklady na energie vďaka ich jednoduchému regulovaniu a veľkým plusom je aj možnosť bezpečnostných systémov.
Vybaviť si domácnosť inteligentným zariadením je pomerne jednoduché. Najmä v prípade, ak nepožadujete komplexné ovládanie kúrenia, osvetlenia, klimatizácie či sledovať pohyb v byte. Ak ste si domov kúpili žiarovku, ktorej farbu môžete meniť prostredníctvom jednoduchej mobilnej aplikácie, gratulujeme. Máte doma jednu z možností, ktoré ponúka inteligentná domácnosť.
Skutočne chytrá domácnosť však využíva tzv. centrálnu jednotku, ktorá sa stará o ovládanie každého jedného zariadenia cez jeden systém/aplikácu. Centrálna jednotka využíva jednu domácu sieť a wifi.
Čo môžete doma ovládať cez centrálny systém?
Výhodou jedného centrálneho systému je to, že nepotrebujete desať aplikácií zvlášť pre každý termostat či osvetlenie, ale všetko ovládate cez jeden systém. Vždy môžete pridať alebo odoberať nové „uzly“, t.j. zariadenia, ktoré môžete ovládať.
Osvetlenie: Zhasli ste alebo nie? Túto neistotu pozná každý. V inteligentnej domácnosti viete rýchlo skontrolovať, aké svetlá Vám svietia, na diaľku ich zhasnúť, zapnúť alebo manipulovať s intenzitou osvetlenia. Skutočne inteligentné žiarovky sa môžu automaticky zapnúť, keď niekto zazvoní, prejde okolo domu alebo v pravidelných intervaloch sa môžu každý deň zapínať samé, keď práve nie ste doma. Slúžia tak nielen pre Váš komfort, ale aj ako výborná ochrana proti zlodejom.
Teplota: Buď sa po dlhšej dome vraciate v zime domov a chcete zapnúť kúrenie o deň skôr alebo naopak, svoju domácnosť schladiť vo veľkých horúčavách ešte kým ste v práci. Inteligentné termostaty pracujú 24/7 a musia reagovať aj na náhle zmeny teplôt v miestnosti. Keď sa otvorí okno alebo v miestnosti nikto nie je. Okrem kúrenia viete ovládať napríklad aj ohrev vody. Regulovanie teploty v tomto prípade prispieva aj k ekologickejšej domácnosti.
Bezpečnosť: Zamknutie dverí, okien, garáže alebo alarm na tepelný či pohybový senzor. Máte doma vo vašej neprítomnosti čo chrániť? Váš centrálny systém môže okrem alarmov a automatického zamykania obsahovať aj prepojené kamerové senzory či sťahovanie žalúzií.
Zábava: Vďaka internetu už dokážete takmer všetko. Preto nie je problém do centrálneho systému zabudovať aj elektroniku. Nikdy neviete, kedy využijete diaľkové zapínanie hudby alebo TV.
Elektrina: Zapínanie či vypínanie jednotlivých spotrebičov vyriešite jednoducho tak, že na diaľku odstavíte konkrétnu zásuvku. Ak váhate, či ste vypli sporák alebo žehličku, odpojte ich priamo zo siete.
Komunikácia: Celý systém inteligentného domu je postavený na vzájomnej komunikácii. Ak by niekomu nestačil mobil a chcel by v rámci domácnosti využiť zabudované telefóny a kamerové systémy, má aj takú možnosť.
Upratovanie: Už teraz máte možno doma robotický vysávač a určite napríklad umývačku riadu. Všetky robotizované zariadenia sú priam stvorené na to, aby sa zapojili do centrálneho systému inteligentného domu a fungovali skoro samé.
Prijateľnejšia domácnosť pre starších alebo postihnutých ľudí: Na trhu existuje množstvo pomôcok, ktoré uľahčia život v dome tým, ktorí majú ťažkosti s chodením či zdravím všeobecne. Samotné ovládanie mnohých spotrebičov na diaľku je vítanou pomôckou vo veľkých domoch. Nehovoriac o možnosti nainštalovať na schody rampu pre invalidné vozíky či iné zdravotné pomôcky.
Koľko stojí inteligentná domácnosť?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko si každý môže navoliť, koľko vecí chce mať doma automatizovaných. Najväčšie projekty sa robia na mieru konkrétnemu domu s vlastným plánom a ladením centrálneho systému. Ak by ste si chceli doma vyskladať systém sami, napríklad pomocou systému Apple HomeKit (využíva kompatibilné zariadenia s operačným systémom iOS a Iphone, nie je nutná centrálna jednotka), stálo by Vás to minimálne nákup Iphonu či Ipadu, ak ho už nevlastníte a k tomu napríklad žiarovky do celého domu.
Pre názornosť môžeme uviesť cenu 2ks led žiaroviek kompatibilných s Apple Homekit, v internetom obchode Alza.sk ich kúpite od 80,90€. Svietiť Vám môžu až 25 000 hodín, ale osvetlíte len jednu miestnosť. Rátajte aj s tým, že inteligentná domácnosť nie je len o osvetlení.
Pre nadšencov do nových technológií bude možno výhodnejšie využiť paušálne služby operátorov, ktorí sa postarajú o to, aby ste mali doma komplexný systém a za nižšiu vstupnú investíciu. Za Vašu inteligentnú domácnosť si môžete platiť podobne, ako teraz platíte paušál k telefónu.
Autor článku: Lenka Kavuľová / ARCHEUS sieť realitných kancelárií
Zdroj: cnet.com, Alza.sk