12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Ukrajinský boom na slovenskom realitnom trhu. Záujem je enormný

ukrajinsky boom.jpg

25.03.2022 14:03

Príchod utečencov mení pomery na trhu.

Realitný trh s nájmami zažíva turbulentné zmeny. Postaral sa o ne prílev tisícov Ukrajincov, ktorí utekajú pred vojnou v domovine.

Všetky oslovené realitné kancelárie hlásia výrazný záujem o prenájom nehnuteľností. „Za posledné tri týždne je záujem zo strany ukrajinských klientov enormný. Záujem je o prenájom akéhokoľvek typu bytov, od jednoizbových až po nadštandardné byty v lukratívnych lokalitách vrátane rodinných domov,“ hovorí pre INDEX majiteľka bratislavskej realitnej kancelárie Re/Max Real Estate Services Zuzana Klačanová.

 

Ďalší šok na trhu

Aj keď je realitný trh väčšinou viac odolný voči náhlym zmenám, aj jeho sa dotýkajú zásadné udalosti u nás aj vo svete. Príkladom toho bola aj situácia pred dvoma rokmi, kedy svet začal riešiť pandémiu nového koronavírusu.

Kým na cenách nehnuteľností sa pandémia takmer nijako neodzrkadlila, nájmy zažili výrazne zmeny. Postaral sa o to dramaticky prepad prenájmov cez platformu Airbnb.

Slovenskí prenajímatelia, ktorí si takouto cestou prilepšovali a byty ponúkali na krátkodobý prenájom turistom, museli hľadať náhradu.

Väčšinou volili cestu klasických prenájmov. A keďže ich v určitom časovom horizonte prišlo na trh veľa, priemerná cena prenájmov poklesla. Bolo to paradoxné, keďže ceny bytov aj v čase pandémie rástli.

Najviditeľnejšie boli turbulencie na bratislavskom trhu, kde medziročne pribudli stovky nových bytov na prenájom. Celkom logicky na to reagovali ceny. Štatistiky portálu Nehnuteľnosti.sk ukazovali, že v treťom štvrťroku 2020 poklesli ceny prenájmov v Bratislavskom Starom Meste o takmer 13 percent. Ceny prenájmu trojizbových bytov v Ružinove boli medziročne dokonca o 17,4 percenta nižšie.

 

Dosahy vojny

K zásadným dátumom patrí aj 24. február 2022, kedy Rusko napadlo Ukrajinu a zmenilo pomery nielen u susedov, ale v celej Európe. Prvé dni vojenského konfliktu ovplyvnili aj náladu na slovenskom realitnom trhu.

„Po tomto dátume vidíme zvýšenú opatrnosť kupujúcich, čo je v tejto situácii prirodzený jav. Taktiež sa zvýšil počet predávajúcich, druhých a tretích nehnuteľnosti vo vlastníctve, aby mali hotovosť,“ vysvetľuje pre INDEX Rastislav Štalmach, zakladateľ realitnej spoločnosti ARCHEUS. Podľa jeho slov niektorí klienti zvažujú predaj a vycestovanie do zahraničia.

Objavili sa dokonca aj predávajúci, ktorí v snahe predať svoju nehnuteľnosť čím skôr, znížili jej cenu. Nedá sa však hovoriť o tom, že by na trhu opadol veľký záujem o bývanie, ktorý môžeme pozorovať z minulých rokov.

„Dopyt po nehnuteľnostiach je stále enormný, možno aj preto, že sa avizuje neustále zvyšovanie hypotekárnych sadzieb a ľudia chcú ešte stále využiť čo najnižšie úroky. Taktiež je množstvo ľudí, ktorí neveria uloženým peniazom v bankách alebo nechcú z dôvodu vysokej inflácie prísť o reálnu hodnotu peňazí a radšej investujú práve do nehnuteľností,“ vysvetľuje Milan Kiripolský z bratislavskej realitnej kancelárie Halo Reality.

Zuzana Trajčov z realitnej kancelárie Riešime bývanie hovorí, že asi na dva až tri týždne utíchol záujem hlavne o luxusnejšie nehnuteľnosti, situácia sa však vrátila do normálu.

 

Nový impulz na trhu

Už teraz však môžeme hovoriť o tom, že vojna na Ukrajine výrazným spôsobom zmenila pomery na trhu s prenájmami.

„Zaznamenali sme zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach určených na prenájom od ukrajinských obyvateľov, ktorí potrebujú urgentne vyriešiť svoju otázku bývania, ktorá sa im pod vplyvom súčasných okolností zmenila na území ich rodiska,“ hovorí Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností realitnej spoločnosti Lexxus.

Nejde pritom len o záležitosť hlavného mesta. „Záujem o prenájmy je zo strany obyvateľov Ukrajiny enormný. Dá sa povedať, že dopyt po nájme riešim na dennej báze. Okrem štandardných telefonátov riešim aj mailové dopyty, ktorých máme po vzniknutej situácii viac než dosť,“ vysvetľuje Lukáš Sopko, riaditeľ košickej realitnej kancelárie Diamond Reality.

Aj keď realitky hovoria o tom, že sa na nich obracajú aj klienti o charitatívne umiestnenie, väčšina dopytov sú „klasickí“ zákazníci.

„Ide o platiacich klientov, ktorí sú ochotní a schopní si svoje materiálne potreby zabezpečiť. Výška mesačného prenájmu, ktorý realizujeme, je do 800 eur pri bytoch. Sú však aj klienti, ktorí hľadajú vyššiu kvalitu bývania, kde sa nájom pohybuje od 1000 eur vyššie,“ konštatuje Ondrovič s tým, že klientmi sú prevažne matky s deťmi alebo viacgeneračné rodiny.

Ukrajinskí zákazníci to však s prenájmami ľahké nemajú. Mnohí prenajímatelia sa boja ich platobnej schopnosti. „Mnohí z ukrajinských klientov prišli o prácu a pravidelný príjem, preto je otázka platenia nájmu namieste. Až čas ukáže, do akej miery sú tieto obavy prenajímateľov opodstatnené,“ hovorí Klačanová.

Úlohu zohrávajú aj obavy z dĺžky pobytu. „Situácia je dosť nejasná, keďže väčšina Ukrajincov sama nevie, aký čas pobudnú na Slovensku. Pre prenajímateľov je to zložité, pretože nájomcovia z Ukrajiny sľubujú, že ostanú dlhšie, aby získali prenájom, ale s veľkou pravdepodobnosťou to tak nebude,“ naznačuje Štalmach s tým, že ďalšie otázky vyvstávajú aj pri otázke, koľko ľudí bude nakoniec v byte, resp. dome bývať.

 

A čo bude ďalej?

Záujem o prenájom nehnuteľností nie je len zo strany bežných obyvateľov, ale aj spoločností. Niektoré firmy už sťahujú z Ukrajiny na Slovensko svojich zamestnancov. Najmä stredný a vyšší manažment.

Záujem o prenájmy je tak výrazný. „Aj nehnuteľnosti, ktoré boli už tzv. ležiakmi a boli v inzercii dlhšiu dobu, sa prenajali,“ tvrdí Trajčov.

Simona Elexová z košickej realitnej kancelárie Adomis poukazuje na to, že na zvýšený záujem reagujú aj ceny. „Ďalším dôsledkom môže byť nedostatok bytov na prenájom pre mladé rodiny, študentov študujúcich v iných mestách ako v mieste trvalého pobytu, keďže budú obsadené ukrajinskými záujemcami,“ hovorí Elexová.

Na trhu pritom existujú dva scenáre, ktorými sa ďalší vývoj bude uberať. „Aktuálna situácia na Ukrajine môže podporiť rast cien materiálov, čo sa pretaví do cien nehnuteľností. Určité množstvo developerov prehodnocuje svoje zámery budovať nové byty/domy, čo znova negatívne ovplyvní ponuku, a teda cena existujúcich nehnuteľností bude znova rásť,“ naznačuje Matúš Mathis, partner v realitnej kancelárii H&Partners.

Druhý scenár hovorí o tom, že neistota môže priniesť upokojenie na trh. „Vzhľadom na vojnu, zvýšenie úrokov na hypotékach, zvyšovanie cien materiálov, možnú stratu zamestnania, očakávam určite upokojenie na realitnom trhu,“ predpovedá Štalmach.

Podľa jeho slov časť investičných klientov bude vyčkávať ako sa situácia vyvinie. „Dôsledkom toho bude spomalenie rastu cien nehnuteľnosti, keďže sa zvýši počet nehnuteľnosti na predaj,“ naznačuje jeden z možných vývojov zakladateľ realitnej spoločnosti ARCHEUS.

 

Zdroj: index.sme.sk

Návrat na výpis
OK, súhlasím

Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať na stránke: Cookies politika.