V článku sa dozviete:
• koľko bolo na Slovensku dokončených bytov,
• koľko izbových bytov sa dokončilo za posledných päť rokov,
• aký podiel má štát na celkovom počte dokončených bytov,
• koľko bytov sa zbúralo od roku 2019.
Slovenský realitný trh zažíva turbolentné obdobie. Dokazujú to aj najnovšie čísla o bytovej výstavbe, ktoré zverejnil Štatický úrad SR za rok 2023.
Napriek ekonomickým výzvam, inflácii a turbulentným časom počet rozostavaných bytov dosiahol v roku 2023 historické maximum - a to 80 582 bytových jednotiek. Tento rekordný počet prekvapil dokonca aj skúsených analytikov, ktorí očakávali spomalenie výstavby vzhľadom na rastúce úrokové sadzby a vysoké ceny stavebných materiálov.
Za posledných päť rokov vzrástol počet rozostavaných bytov o takmer tritisíc, čo svedčí o mimoriadnej dynamike sektora. Tento trend je o to pozoruhodnejší, že prichádza po turbulentnom období pandémie.
Od krízy k novým rekordom
Jediný výraznejší pokles prišiel v roku 2021, keď sa stavebníctvo muselo vyrovnať s následkami pandémie a počet rozostavaných bytov klesol na 76 099. Tento prepad však trh rýchlo prekonal. V roku 2022 sa počet zvýšil na 79 901 bytov a rastúci trend pokračoval aj v nasledujúcom roku. Analytici to považujú za jasný signál, že realitný trh sa nielen spamätal z covidového obdobia, ale našiel aj novú dynamiku.
Menšie byty sú v kurze
Najzaujímavejším trendom posledných rokov je výrazná zmena v preferenciách kupujúcich. Zatiaľ čo donedávna dominovali štvorizbové byty, ich počet v poslednom roku značne klesol - z 8 315 v roku 2022 na 7 443 v roku 2023. Tento pokles kompenzuje prekvapivý nárast záujmu o menšie, dvojizbové byty, ktorých počet sa za rok zvýšil z 3 255 na 4 433.
Tento posun v preferenciách má viacero príčin. Na jednej strane ide o reakciu na rastúce ceny nehnuteľností - menšie byty predstavujú dostupnejšiu alternatívu pre mladé rodiny a singles. Na strane druhej pozorujeme zmenu životného štýlu mladšej generácie, ktorá uprednostňuje kompaktnejšie bývanie v mestských lokalitách.
Stabilná produkcia v nestabilných časoch
Pohľad na dokončené byty odhaľuje ďalší zaujímavý príbeh. Rok 2020 zostáva rekordným s 21 490 dokončenými bytmi, čo analytici pripisujú dokončovaniu projektov začatých ešte pred pandémiou. V nasledujúcich rokoch sa produkcia stabilizovala okolo hranice 20-tisíc bytov ročne - v roku 2021 to bolo 20 649 bytov, v roku 2022 presne 20 220 a v roku 2023 sa dokončilo 20 891 bytov.
Výzvy a paradoxy slovenského bývania
Prekvapivým a znepokojujúcim zistením zostáva minimálny podiel verejných bytov. Prakticky všetky dokončené byty sú v súkromnom vlastníctve, čo vyvoláva vážne otázky o dostupnosti nájomného bývania a úlohe štátu v bytovej politike. Tento fakt je o to alarmujúcejší v kontexte rastúcich cien nehnuteľností a zvyšujúcich sa úrokových sadzieb hypotekárnych úverov.
Zachovanie bytového fondu
Pozitívnym trendom je výrazný pokles počtu demolácií. V roku 2023 sa zbúralo len 954 bytových jednotiek, čo predstavuje najnižšie číslo za posledných päť rokov a dramatický pokles oproti roku 2019, keď sa demolovalo 1 483 bytov.
Vlastníci nehnuteľností čoraz častejšie volia cestu rekonštrukcie namiesto demolácie, čo je nielen ekonomicky výhodnejšie, ale aj environmentálne zodpovednejšie riešenie.
Čísla jasne ukazujú, že slovenský realitný trh prechádza fundamentálnou transformáciou. Developeri sa prispôsobujú novým požiadavkám trhu a sústredia sa na výstavbu menších, cenovo dostupnejších bytov. Najväčší stavebný ruch je tradične v okolí hlavného mesta a krajských miest, kde je dopyt po bývaní najsilnejší.
zdroj: Nehnuteľnosti.sk