12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Zdaňovanie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti – tipy na zníženie dane

dan z prijmu 2023, prenajom nehnutelnosti.jpg

09.03.2023 16:12

Priznať svoje príjmy sa týka každého zárobkovo činného občana a podnikateľa. Medzi zdroje príjmov, ktoré sa je potrebné do daňového priznania zahrnúť patrí aj príjem z prenájmu nehnuteľností, ktorý sa týka takmer každého prenajímateľa.

Ako priznať príjmy z prenájmu nehnuteľnosti?

Do 31.3.2023 musí daňové priznanie podať každý, kto mal v minulom roku zdaniteľné príjmy vyššie ako 2 289,63€. Do daňového priznania sa počítajú všetky príjmy, teda aj príjmy v prípade, že prenajímate nehnuteľnosť alebo aj v prípade, že ste v minulom roku nehnuteľnosť predali za podmienky, že ste ju vlastnili menej ako 5 rokov a pri predaji ste dosiahli zisk (predajná cena mínus obstarávacia cena nehnuteľnosti).

Príjmy z prenájmu sa uvádzajú do daňového priznania typu B, čo znamená, že zamestnanec, ktorému príjmy účtuje zamestnávateľ (v daňovom priznaní typu A), si musí podať daňové priznanie typu B sám. Nie je možné zúčtovať príjmy zo zamestnania a prenájmu do jedného daňového priznania.

 

Tipy na zníženie dane

Príjmy z prenájmu si možno ponížiť o 500€, čo je podľa zákona o dani z príjmov čiastka oslobodená od dane. V prípade, že ste prenajímateľ a zároveň živnostník, uplatniť si 500€ nemôžete. Ak ste mali minulý rok napr. iba príjmy z prenájmu nehnuteľnosti a po odpočítaní 500€ neprekročíte v príjmoch čiastku 2289,63€, podávať daňové priznanie nemusíte (Napr. príjem za rok 2023 máte 2658€ - 500€ = 2158€)

 

Pri príjme z prenájmu nehnuteľnosti nemožno uplatniť paušálne výdavky. Základ dane však možno znížiť preukázateľnými výdavkami spojenými s prevádzkou nehnuteľnosti (fond opráv a údržba nehnuteľnosti, energie, internet a služby upratovania spoločných priestorov v bytovom dome, platby za výťah a pod.).

 

Výhodou pri danení príjmov z prenájmu majú manželia, ktorí si môžu rozdeliť príjmy z prenájmu a obaja si tak uplatniť 500€ oslobodenie od dane. Pri bezpodielovom vlastníctve si môžu príjem rozdeliť medzi seba v rovnakom pomere a zdaní ho iba jeden z manželov.

 

Ušetriť na dani možno zaradením nehnuteľnosti do obchodného majetku – v takom prípade možno do daňových výdavkov zaradiť aj výdavky na úroky z hypotéky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti, výdavky na poistenie nehnuteľnosti a daň z nehnuteľnosti (neplatí, ak nehnuteľnosť nie je uvedená v obchodnom majetku). Pozor, pri následnom predaji nehnuteľnosti zaradenej do obchodného majetku neplatí 5 ročné obdobie oslobodenia od dane.

Ak si príjmy z prenájmu znížite o 500€, v rovnakom pomere znížte aj daňové výdavky. Napr. Príjem z prenájmu je 5000€ (uplatnených 500€ = 4500€ bude príjem z prenájmu). Výdavky 1650€ a zníženie výdavkov v rovnakom pomere (4500/5000 x 1650 = 1485€ budú uplatnené výdavky).

 

Zdroj: e.dennikn.sk

Návrat na výpis