12 rokov po celom slovensku, predali sme tisicky nehnutelnosti.

Vyhľadávanie

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

17-rokov-na-slovensku-realitna-kancelaria-archeus-2023.png

3d-prehliadka-nehnutelnosti.png

ponuky-na-pracu-realitny-makler-archeus-reality-odmenovanie.png

banner-budovanie-timu.png

exkluzivny-archeus-ucet-sledovanie-predaja-nehnutelnosti-archeus-reality.png

Realitné bublanie: Lacné peniaze nám zarábajú na drahé problémy

svaby.jpg

16.10.2017 13:40

Podľa toho, ako sa darí obchodovaniu s nehnuteľnosťami, si Slováci už nepamätajú, čo spôsobilo v roku 2008 finančnú krízu v USA. Jej dôsledky pritom pociťujeme doteraz. Napríklad vo forme nízkych úrokových sadzieb, ktoré podobne ako pred dekádou v zámorí robia vlastné bývanie mimoriadne dostupným.

Úroky boli mimoriadne nízke a vďaka tomu si čoraz viac Američanov mohlo dovoliť vlastné bývanie. Na dlh. Keď však sadzby vzrástli, ľudia neboli schopní splácať a banky začali vo veľkom rozpredávať založené nehnuteľnosti, ale už nebolo komu.

Toľko hovorí nedávna história. Veľký apetít badať aj na Slovensku. V druhom štvrťroku bolo napríklad rozostavaných najviac bytov od roku 2003, konkrétne takmer 75-tisíc.

Počet novorozostavaných nehnuteľností sa podľa Štatistického úradu SR medziročne zvýšil o 7,8 percenta. Ceny nehnuteľností za rovnaké obdobie medzimesačne vzrástli o 5,6 percenta.

Žiadna panika

Je to prirodzený vývoj, zamýšľa sa zakladateľ realitnej kancelárie ARCHEUS Rastislav Štalmach. „Ekonomike sa darí, ľudia viac zarábajú, hypotéky sú dostupnejšie a lacnejšie, ako boli pred pár rokmi. Na trhu sa stavajú tisícky nových bytov, domov a zvyšuje sa životná úroveň, čoho výsledkom je nárast cien rezidenčných nehnuteľnosti,“ dodáva.

Dôvod na paniku zatiaľ nie je. Podľa analytikov sa kompozitný index pre priemernú cenu bývania aj v druhom štvrťroku nachádza pod rizikovým pásmom. Na postoj regulátora upriamuje pozornosť aj analytik portálu Finančná hitparáda Slavomír Molnár.

„Nenazýval by som to ešte bublinou. Vidím v tom iba reakciu na zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach spôsobený lacnými hypotekárnymi úvermi.“ Dodáva, že následkom opatrení Národnej banky Slovenska v rámci hypotekárnych úverov sa podarilo spomaliť rast cien nehnuteľností, dokonca v auguste sa už spomínala aj stagnácia cien.

„Ak porovnáme vývoj cien nehnuteľností z rokov 2007 a 2008, vidíme, že nárast nie je ani náhodou taký skokový,“ konštatuje S. Molnár.

Neúmerný rast cien

Práve lacné hypotéky sú dlhodobým ťahúňom trhu, zhodujú sa aj ďalší odborníci. Erik Babušiak z Partners Group SK si netrúfa povedať, či hrozí, alebo nehrozí spľasnutie realitnej bubliny.

„Súčasný stav vnímam ako umelo nafúknutý. Neúmerný rast cien nehnuteľností nebol spôsobený reálnym nárastom hodnoty, ale iba rapídnym zlacnením a zvýšením dostupnosti hypotekárnych úverov. Keď sa trend na trhu s hypotékami obráti – čo je len otázka času – tlak na ceny nehnuteľností ustane,“ myslí si.

Podľa neho to však neznamená, že ceny klesnú zo dňa na deň. „Trh s nehnuteľnosťami reaguje pomalšie než väčšina trhov. Ak v dohľadnom období pôjdu ceny dole, tak to bude len pomaly, ak vôbec,“ dodáva E. Babušiak.

Keď bublina spľasne

Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko, odhaduje, že pri pohľade na rekordné čísla rozostavanosti na Slovensku sa realitný trh o pár rokov pravdepodobne prehreje.

„Práve preto ľudí dnes skôr odrádzam od investičného nákupu nehnuteľnosti.“ Lacné hypotéky umožňujú ľuďom kúpiť si aj druhý či tretí byt a zarábať na prenájme. Situácia sa však môže zvrtnúť.

Rizikom je zvýšenie hypotekárnej splátky po raste hodnoty peňazí a tiež zníženie ceny nájmu v prípade, ak spľasne realitná bublina. R. Štalmach upozorňuje na presahy zo zahraničia.

„Vzhľadom na to, že naša krajina je priamo závislá od príjmov z vývozu tovarov a služieb do zahraničia, má akýkoľvek výkyv na globálnom trhu vplyv aj na slovenských zamestnávateľov a zamestnancov.“

V praxi to znamená, že ak sa bude dariť firmám na Slovensku, ľudia budú zarábať, budú si kupovať aj nehnuteľnosti na bývanie alebo ako investíciu.

„Ak sa situácia zhorší v globálnom meradle, prejaví sa to aj poklesom záujmu o kúpu a financovanie nehnuteľností a s tým súvisiacim poklesom cien,“ dodáva R. Štalmach. Významnú úlohu však zohráva aj vývoj na domácom trhu s hypotékami a tu Národná banka Slovenska dlhodobo uťahuje opraty.


Tento článok pochádza z webu profit.sme.sk
 

Návrat na výpis